VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí E. Husserla se změní k nepoznání

Prostějov – Rozlučte se s osmdesát let starým náměstím E. Husserla v Prostějově. Nejpozději příští rok už bude vypadat zcela jinak. Radnice totiž připravuje rekonstrukci, která chodcům nabídne nové prostory k odpočinku, lidem na kolech cyklostezku a řidičům novou silnici i místa k parkování.

2.2.2010 23
SDÍLEJ:

Náměstí Edmunda Husserla v ProstějověFoto: Radim Havlík

„Se stavebními úpravami na náměstí E. Husserla chceme začít i skončit letos,“ potvrdil prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák. Podotkl přitom, že s městskými památkáři se už vedení města na nové podobě náměstí shodlo.

„Hlavní úprava bude spočívat v posunutí středového ostrůvku na severní stranu náměstí. Odpočinková zóna tak vznikne před místní obchody,“ zmínil se vedoucí oddělení památkové péče prostějovského městského úřadu Daniel Zádrapa.

Lidé, kteří budou procházet mezi Újezdem a náměstím T. G. Masaryka, se tu budou moci zastavit, posadit na některou z laviček a dívat se do čerstvě vysázené zeleně.

„Nynější středový ostrůvek chodce k takovému zastavení neláká. Na vině je nevhodné řešení automobilovému provozu na tomto náměstí,“ řekl Zádrapa.

Severní strana bude bez aut

Řidiči nyní na náměstí E. Husserla vjíždějí z Netušilovy ulice, pak musí obkroužit vnitřní plochu určenou pro pěší a vyjíždějí buď stejnou jižní cestou nebo na Hlaváčkovo náměstí. Podle památkáře tak automobilisté v této historické klidové zóně odřezávají chodce od okolí.

„Přístup na zrekonstruovanou plochu bude pro motoristy pouze z jižní strany,“ konstatoval Daniel Zádrapa s tím, že v této části náměstí se počítá s přibližně stejným počtem parkovacích míst jako nyní. Severní strana pak bude patřit pouze chodcům.

Přes náměstí E. Husserla povede i cyklostezka.

„Bude samozřejmě provázaná s ostatními městskými trasami. V místech, kde se zkříží cesty cyklistů a chodců s řidiči, vyrostou kvůli bezpečnosti provozu zpomalovací prahy,“ doplnil městský památkář a zdůraznil, že celé náměstí E. Husserla pokryje dlažba z přírodního kamene.

Památkáři úpravy neschvalují

Vedoucí prostějovského odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček zatím nedokáže odhadnout, na kolik rekonstrukce jednoho z centrálních prostějovských náměstí přijde. Neví ani přesně, kdy se s ní začne, natožpak kdy bude plocha zkolaudována.

„Vše upřesníme po ukončení výběrového řízení, z něhož vzejde jméno zhotovitele stavby,“ nechal se slyšet Zajíček.

Památkářům z Národního památkového ústavu v Olomouci se výše zmíněná podoba stavebních úprav nelíbí. Podle informací jednoho ze zdejších pracovníků dokonce vydali k plánovaným změnám nedoporučující stanovisko. To však rozhodnutí města s největší pravděpodobností neovlivní.

Autor: Radim Havlík

2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Chceme větší bazén! Pod peticí přibývá podpisů

Ilustrační foto.

Vzhůru na muzejní noc, láká i na výstavu o pravěku

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

První ročník turnaje ovládla droždínská mládež

Sezónu mají kluby dávno pryč, řada z jejich hráčů však naopak stále má chuť si zahrát. Florbalisté prostějovských Playmakerů se tak rozhodli pro takové nadšence založit nový turnaj. A ne ledajaký: klání s názvem Playmakers junior cup je totiž určené jen starším žákům a dorostencům.

20 let od tragické exploze v jesenických lázních

Byla krásná slunečná neděle, 25. květen 1997. Točitými dveřmi vstoupil do Sanatoria Priessnitz lázní v Jeseníku vysoký mohutný šedovlasý muž.

Řidiči nenáviděná vlečka ve Vrahovické má konečně zmizet

Výmol za výmolem a na závěr díra, po níž si zanadává ne jeden, ale tisíce řidičů denně. Řeč je o současném stavu Vrahovické ulice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies