VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město vyslechne odpůrce cyklostezky. Ozvete se?

Prostějov – Živičná trasa pro bruslaře a cyklisty, kterou chce prostějovská radnice nechat vybudovat mezi stájí Cavalo a Tichou ulicí v biokoridoru Hloučela, má své odpůrce.

27.11.2009 4
SDÍLEJ:

Cesta za Cavalem. Ilustrační fotoFoto: Radim Havlík

Ti jí vytýkají, že asfalt nemá u říčky tekoucí lesoparkem co dělat. Argumentují, že cyklisté mohou jezdit buď po silnici, nebo po jiné cyklostezce. Míní tedy, že více než deset milionů korun, na které má dvoukilometrová trasa o šířce tři metry přijít, budou jen zbytečně vyhozené peníze. Navíc trasa v biokoridoru ani nemusí vyřešit dopravní obslužnost domu, který tam stojí.

Všem, kteří s projektem cyklotrasy na Hloučele nesouhlasí, dává stavební úřad možnost se vyjádřit.

„Zahájili jsme řízení projektu a v souladu se zákonem nařizujeme jeho veřejné ústní projednání. Uskuteční se v úterý dvaadvacátého prosince ve třináct hodin v kanceláři číslo šestnáct našeho stavebního úřadu, který sídlí v budově radnice na náměstí T. G. Masaryka,“ informoval Jan Košťál, vedoucí prostějovského stavebního úřadu.

Dodal, že veřejnost tam může vznést své námitky a připomínky. „Budeme se jimi zabývat,“ informoval Jan Košťál. Zároveň Upozornil, že veřejnost nebude mít stejné postavení jako účastníci řízení. V tomto případě jsou jimi dotčené odbory prostějovského městského úřadu a státní podnik Povodí Moravy.

Některým se vyasfaltování moc nezdá

„Vyasfaltování stezky kolem Hloučele je totální nesmysl. Vznikne zde podobný hnus jako v Kolářových sadech, navíc to bude třetí stezka stejným směrem,“ uvedl diskutér pod přezdívkou EnRico na webu Prostějovského deníku. Vysvětlil, že mimo plánovanou stezku, spojí časem Prostějov s Mostkovicemi i trasa pro cyklisty vedoucí přes domamyslický Splávek.

„Navíc se musí počítat i se silnicí mezi Prostějov s Mostkovicemi. Je na ní pruh pro cyklisty a nákladně vybudované přejezdy kruhových objezdů,“ zdůraznil.

Řešení by podle něj mohlo být vystavět asfaltovou stezku, která by sloužila i pro bruslaře, jen mezi Prostějovem a Splávkem. Na Hloučele by pak byla mlatová úpravá pro cyklisty a pěší s dětmi.

I diskutér Kolchar míní, že budování cyklostezky podél Hloučely je hloupost. „Úpravě polní cesty říkám ano, ale ne dláždění a asfaltování. Vždyť by to i hyzdilo krajinu,“ napsal. Naopak Jiří zase upozorňuje na nebezpečí, které přinese živičná trasa v biokoridoru.

„Cyklisté i bruslaři se na stezce u Hloučele porovnají. Spíš se tam budou motat pěší venčící psy a maminy s kočárky. Právě ty tam budou nejohroženější,“ poukázal.

Budou se řešit vjezdy?

Dalším problémem může být i provoz automobilů u říčky. Stojí tam totiž občerstvení a i rodinné domy. Přemýšlel vedoucího odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček o řešení otázky příjezdů k těmto nemovitostem?

„Tamní provoz do detailu neznám. Bývá však zvykem nezbytný vjezd na cyklostezku řidičům povolit,“ reagoval vedoucí odboru rozvoje a investic. Slíbil, že jeho odbor udělá vše nezbytné, aby stezka pro chodce, bruslaře a cyklisty stála v biokoridoru Hloučela už příští rok. Realizace ale podle jeho slov závisí na zisku dotací z evropských peněz.

Cyklostezka v biokoridoru by časem měla spojit Prostějov s rekreační zónou u plumlovské přehrady. Na projektu trasy tak pracují i úředníci z Mostkovic, obce ležící pod nádrží.

Autor: Radim Havlík

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Panorama hřbitova v pohledu směrem k dnešní škole je vytvořené z fotografií, které byly pořízeny před vytrháním náhrobků asi v roce 1943
7

Aktivisté našli další židovské náhrobky, pocházejí z 19. století

Malí Jestřábi v akci - trénink mladších žáků

Jestřábi vypověděli smlouvu SK, hrozí i převod licence

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Devatenáctiletý spisovatel: Knihu o Prostějově jsem chtěl hlavně čučavou

Je mu teprve devatenáct, jeho zkušenosti jsou však působivé. Kdo může v tomhle věku říct, že byl jako novinář na mistrovství světa v ledním hokeji, napsal nepřeberné množství článků a především: jako se podílel na dvou knihách?

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Nejlepší osvěžení v tropických dnech? Mnozí by jistě odpověděli, že krásně orosená sklenice piva. 

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies