Na první problémy s dopravou místní upozorňovali už před třemi roky.

„Jsem rád, že se do toho konečně někdo pustí. Nyní je to u nás hodně hlučné,“ uvedl Petr Odehnal, předseda osadního výboru místní městské části Žešov.

Prostějovská místostarostka Alena Rašková považuje výsadby dřevin za optimální řešení tamních problémů s hlučnou dopravou.

„Stromy nejenže omezí hukot rychle jedoucích aut, ale budou i lapat prach a okysličovat vzduch. Navíc nijak nenaruší krajinný ráz,“ vysvětlila Rašková.

Jak ubezpečil místostarosta Vlastimil Uchytil, kmeny zasazených dřevin budou stát tak daleko od silnice, že nehrozí nebezpečí, aby o ně havarující řidiči rozbíjeli své automobily.

Na zpracování projektu výsadeb dá město dvacet tisíc korun. „Celá akce pak přijde na milion a půl, což je poměrně dost. Proto se na ni budeme snažit získat finance z Regionálního operačního programu Střední Morava. Šance, že uspějeme a dostaneme až devadesáti procent zmíněné částky, zde je,“ sdělil Uchytil s tím, že o dotaci město požádá co nejdřív.

„Sázet se pak začne ihned, jakmile budeme mít peníze. Pokud to bude možné, tak klidně už letos,“ konstatoval.

Kdo by chtěl pětimetrovou stěnu?

Petr Odehnal z Žešova odhadl, že obyvatelé Žesova požádali vedení města o vyřešení problémů s dopravou před zhruba třemi roky.

„Stavba plné, protihlukové zdi se tehdy rychle smetla ze stolu. Byla by příliš drahá,“ vzpomínal Odehnal.

Prostějovský starosta Jan Tesař v této souvislosti zdůraznil, že barieru ze stromů tam chtěli sami Žešované.

„Vždyť kdo by chtěl mít blízko domu stěnu vysokou pět metrů,“ poukázal.

Nadměrný hluk však trápí nejen lidi v Žešově, ale všechny obyvatele, kteří žijí či pracují poblíž městských výpadovek. Olomoucký kraj, jako vlastník těchto komunikací, připravuje také protihluková opatření. Mají jimi být třeba výměny domovních oken či budování protihlukových bariér.