Štítky s upřesněním konkrétní komodity totiž chybí, v lepším případě jsou přestříkané výtvory sprejerů.

„Je to únavné otvírat každý kontejner zvlášť a orientovat se podle toho, co už do něj jiní přede mnou nasypali. Možná by to chtělo obrázky s označením i na jiném místě než jen zepředu,“ postěžovala si Věra Procházková.

Žlutě zbarvené kontejnery na plastový odpad je zvyklost, kterou dodržuje většina měst v zemi. Rozdělení nádob na sběr PET lahví a jiného plastového odpadu přináší úspory na zpracování v dotřiďovacích linkách.

„Čím více lidé znečistí kontejner na PET lahve jinými druhy plastů, tím vyšší je dopad na cenu za odběr tuny odpadu,“ potvrdil Tomáš Fajkus, provozní ředitel společnosti .A.S.A. TS Prostějov (ASA), která likvidaci odpadu na základě mandátní smlouvy s prostějovskou radnicí zajišťuje.
Každý kontejner, který ASA na sběrné hnízdo postaví, nálepku s označením komodity má. Vandalství se ale dá zabránit jen těžko, a tak jsou některé nádoby postříkané od sprejerů, z jiných už nálepky někdo sloupl.

„Chybějící označení obnovujeme postupně a to na základě upozornění našich pracovníků,“ ujistil Tomáš Fajkus.

Produkce odpadů se zvyšuje

V loňském roce město vybralo na poplatcích za směsný komunální

odpad přes 18 milionů korun. Za svoz, sběr a likvidaci včetně odpadu ze sběrného dvora zaplatilo přes 46 milionů.

„Podle kvanta odpadu a způsobu vytřídění dostává město zpět peníze do obecního rozpočtu. Čím více a kvalitněji lidé odpad separují, tím získáváme více bonusů,“ vysvětlil místostarosta Pavel Drmola

ASA od následujícího měsíce přijde s novinkou. Do kontejnerů na PET lahve bude možné vhazovat také tetrapackové obaly od mléka a ovocných nápojů, které se nedají recyklovat jako běžný papír.