Ze semínek mu vyklíčilo proso, slunečnice a semenec. Rostlinky penzistovi dělaly radost. Okopával je a zaléval, ovšem jen do doby, než na pozemek přišli strážníci a semenec, který se dnes častěji nazývá konopí, zabavili.

Materiál skončil na expertize v policejních laboratořích, která zjistila, že obsahuje více účinné látky, než dovoluje zákon.

„Specialisté stanovili, že rostliny obsahují čtyři desetiny gramu účinné látky. Zákon povoluje maximálně tři desetiny THC. Za přestupek nelegálního pěstování drog hrozí tomuto muži pokuta až do výše patnácti tisíc korun,“ potvrdila vedoucí oddělení přestupků městského úřadu v Prostějově Dagmar Nováková.

Tvrdí, že nešlo o rostliny, které vyklíčily z odpadu a na zahradě pak rostly bez jakékoli péče.

„Svědecké výpovědi potvrzují, že pěstitel záhonek zaléval, rostliny okopával a vyvazoval je k hůlkám,“ konstatovala Nováková.

Legislativa říká, že je zakázáno pro vlastní potřebu pěstovat rostliny konopí obsahují více než 0,3% THC. Lze Morongovo zahradničení vnímat jako pěstování drog pro vlastní potřebu?

„Domnívám se, že nikoli. Směs rostlin totiž pěstoval v rámci svého koníčku, byliny sloužily jako zdroj potravy pro ptáčky,“ míní prostějovský advokát Josef Augustin.

Senior si v jednom z obchodů ve městě zakoupil krmení pro papoušky, aniž by tušil, že z něj mohou vyrůst nelegální byliny.

„Koupí ptačího zobu jednal v dobré víře a v rostlinách, které mu z něho vyrostly, pak nerozeznal nelegální drogu. Nemá totiž botanické ani jiné odborné vzdělání,“ argumentuje advokát.

Konopářský svaz je na straně pěstitele

Za Imricha Moronga se postavila i předsedkyně Konopářského svazu České republiky Marie Široká.

„Kvůli tomu, že si zasel směs pro ptáky, má být pokutován?“ ptá se pobouřeně a zdůrazňuje, že česká legislativa v oblasti konopí se musí změnit.

„Není možné, aby na jedné straně byli kriminalizováni lidé pěstující konopí jako zdroj semen, vláken a olejů, s čímž se setkávám, a na druhé straně se na českých webových stránkách a veletrzích nabízely kompletní výrobny zdraví nebezpečné marihuany pocházející z canabisu a prodávala konopná semena té údajně nejlepší holandské kvality,“ srovnává Široká.

Zdůraznila přitom, že konopí nelze rozhodně vnímat jen jako nelegální zdroj drogy marihuany, ale že jde především o běžné rostliny dávající chutná semena, pevná rostlinná vlákna, a kvalitní olej.

„Veřejnost, zákonodárci, policie a soudy by si měli uvědomovat rozdíl mezi obyčejným konopím setým a speciálními šlechtěnci canabisu, kteří slouží jako zdroj měkkých drog,“ upozorňuje.

České konopí poptávku neuspokojí

Situaci kolem současného tlaku na legalizaci veškerého konopí, za nímž stojí argument léčivých účinků canabisu, vnímá do jisté míry jako pokus o uzákonění beztrestnosti užívání marihuany.

„Myslím si, že za tím stojí záměrná manipulace s veřejným míněním, proklamující, že konopí je pouze jedno,“ říká Marie Široká.

V pozadí kampaně může být podle ní obrovský byznys.

„Vezměte si, že existují zahraniční odrůdy konopí, které dávají z jediné rostliny drogu, jež se na černém trhu prodává až za několik desítek tisíc korun,“ upozorňuje.

Konopářský svaz České republiky se zabývá pouze průmyslovým konopím a garantuje takovou nabídku semen, z nichž vyrůstají rostliny s obsahem účinné látky THC nižším, než je legislativou stanovený limit 0,3 procenta.

„Problém je ale v tom, že průmyslové konopí se v České republice pěstuje jen na malé ploše, což poptávku na trhu neuspokojuje. Prodejny pro chovatele tak mohou svým zákazníkům nabízet semena pocházející třeba z Číny. A právě z nich mohou vyrůstat rostliny s vyšším obsahem THC, než povoluje česká norma,“ objasnila před nedávnem předsedkyně svazu.

Proti úředníkům nic nezmůžete

Milada Sládková, spolumajitelka prodejny chovatelských potřeb, v níž Imrich Morong zob pro ptáky zakoupil, potvrdila, že semena, která zákazníkům nabízí, mají původ v zahraničí.

„K přestupkové komisi mě pozvali příští středu. Řeknu jim tam pravdu – žádnou marihuanu jsem nepěstoval, jen krmení pro ptáčky,“ uzavřel chovatel andulek.

Přesto se podle svých slov obává, že jej úředníci nevyslyší.

„Víte, jak to u nás chodí. Obyčejný člověk proti úředníkům a policistům nic nenadělá,“ krčí rameny.