VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncese na alkohol? Na Prostějovsku 1 hříšník z 211 kontrolovaných

Prostějovsko – O koncesi na prodej lihu a lihovin si na poslední chvíli stačili zažádat téměř všichni prodejci. Prokázaly to poslední kontroly živnostenského úřadu. Ještě 10. dubna, sedm dní před uzávěrkou žádostí o koncesi zdarma, se ale na úřad dostavila jen hrstka prodejců lihu a lihovin.

18.7.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Vraný

„Máme evidovaných 1500 hostinských. Na živnostenském úřadě se ale o koncesi na prodej lihu a lihovin přihlásilo dosud jen přes sedm set zájemců. A to ještě nevíme přesné číslo, kolik lidí prodává lihoviny spolu s dalším zbožím v rámci obchodní činnosti. Mohou jich být stovky, možná i tisícovka. To však ukáží až následné kontroly," nechala se slyšet na začátku dubna mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Vyřízení koncese po 17. dubnu stojí žadatele od 500 do 1000 korun. Za prodej tvrdého alkoholu bez koncese hrozí podnikatelům až milionová pokuta.

Městský úřad má v těchto dnech výsledky několikaměsíčních kontrol živnostenského úřadu, a počty hříšníků nejsou nikterak dramatické. „Jsem ráda, že se zpřísnily kontroly a prodejci už mohou prodávat alkohol jen s koncesí. Ještě prý nějaký otrávený alkohol koluje mezi lidmi, ale věřím, že už se nebude opakovat rok 2012. Vždyť do konce roku 2013 na otravu metanolem zemřelo 47 lidí," řekla Eva Skopalová z Prostějova.

Vyřízení? Bez potíží

Obstarat si koncesi nebylo pro živnostníky nic nesnadného.

„Vyřídit si koncesi nebyl žádný problém. Nic nás to nestálo. Jen jsme zašli na živnostenský úřad, a bylo to. Žádné potíže nám to nepřineslo," informoval majitel žešovské pálenice Jan Kleiner.

Úředníci prověřili od 18. dubna 211 subjektů, a při tom zjistili jen jeden přestupek neoprávněného podnikání. Výsledky kontroly k tomuto uvádí, že zde byly v omezené míře prodávány lihoviny v malém prodejním zařízení, aniž by měl prodejce koncesi. V rámci kontrol úředníci zjistili i jiné správní delikty.

„Bylo zatím uloženo 36 pokut, 24 subjektů je v řešení. Z výsledků živnostenských kontrol vyplynulo, že nejčastěji, až v 75 % zjištění, podnikatelé neplní svou povinnost předem oznámit živnostenskému úřadu zahájení nebo ukončení činnosti v provozovně," uvedli úředníci z prostějovského živnostenského úřadu. Další pokuty živnostenský úřad uložil za nedostatečné označení provozovny či neoznámení změn, například jiné osoby na postu odpovědného zástupce firmy.

Při kontrolách úředníci živnostenského úřadu spolupracují s Městskou policií, Českou obchodní inspekcí, Krajskou hygienickou stanicí či celním úřadem. Někdy svá zjištění v provozovnách kontroloři hlásí i Státnímu úřadu inspekce práce. 

Autor: Martina Greplová

18.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Panorama hřbitova v pohledu směrem k dnešní škole je vytvořené z fotografií, které byly pořízeny před vytrháním náhrobků asi v roce 1943
7

Aktivisté našli další židovské náhrobky, pocházejí z 19. století

Malí Jestřábi v akci - trénink mladších žáků

Jestřábi vypověděli smlouvu SK, hrozí i převod licence

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Devatenáctiletý spisovatel: Knihu o Prostějově jsem chtěl hlavně čučavou

Je mu teprve devatenáct, jeho zkušenosti jsou však působivé. Kdo může v tomhle věku říct, že byl jako novinář na mistrovství světa v ledním hokeji, napsal nepřeberné množství článků a především: jako se podílel na dvou knihách?

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Nejlepší osvěžení v tropických dnech? Mnozí by jistě odpověděli, že krásně orosená sklenice piva. 

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies