„O placení daně jsem se dřív nestaral, prostě přišla složenka, s tou jsem se stavil na poště a bylo to. Jestli teď nepřijde, nevím, co budu dělat. Ani nevím, kolik jsem vlastně platil,“ dělal si starosti Pave Oujezský, který před několika lety zdědil dům v jedné z obcí nedaleko Prostějova.

Podle úředníků však může být klidný.

„Složenka samozřejmě přijde jako vždycky. Stát pouze nebude proplácet poštovné,“ vysvětlil ředitel Finančního úřadu v Prostějově Pavel Michalec.

Za složenku tak na poště lidé zaplatí podle sazebníku. Kdo platí daň do pěti tisíc korun, bude si muset připravit dvaadvacet korun. Daň z nemovitosti musí být zaplacena do konce května.

Do konce ledna je také nutné podat k nemovitostem daňové přiznání.

„Kdo ho podal už v minulosti, tak nové pořizovat nemusí, pokud nedošlo k nějakým změnám. Poplatníkům, kteří si nejsou jistí, s ním poradí naši úředníci,“ slíbil Michalec.

Informace a způsob placení

Finanční úředníci také poskytnou veškeré informace těm, kteří budou chtít daň zaplatit dříve, než jim přijde složenka.

„Pokud budou chtít znát výši daně, bude lepší, když se dostaví osobně. Po telefonu totiž částky nemůžeme sdělovat,“ upozornil ředitel finančního úřadu.

Daň se totiž kromě platby složenkou dá zaplatit několika dalšími způsoby. Buď bankovním příkazem, pomocí internetového bankovnictví nebo osobně na pokladně finančního úřadu.

„Všechny potřebné údaje k těmto platbám naleznou lidé právě na složence, která se jim objeví ve schránce,“ uvedl Pavel Michalec.

Je možné, že lidé, kteří budou chtít ušetřit na poplatku za složenku, zamíří přímo na pokladnu finančního úřadu.

„Žádný velký nával však neočekáváme. Důležité je, aby platili pokud možno s předstihem. Pokud to nechají na poslední chvíli, může se stát, že před pokladnou narazí na frontu. Lze se tomu ale vyhnout,“ poradil ředitel.