„Na druhé čtvrtletí letošního roku plánujeme pořez na úrovni patnácti až dvaceti procent naší kapacity. Je to zhruba dvojnásobek toho, co jsme měli původně v plánu. Tento objem nás vrátí mezi pět největších pil v České republice,“ pochlubil se ředitel Javořice Jan Vařeka.

Plánovat při aktuálních cenách a nedostatku surovin další zvyšování výroby by však bylo podle něj naivní. „České pily nakupují nejdražší suroviny v okruhu dvou tisíc kilometrů a musí přitom se svými produkty konkurovat na globálním trhu,“ posteskl si ředitel pily.

Provoz zadlužené Javořice, která bývala nejvýznamnějším zaměstnavatelem na Konicku, se podařilo obnovit díky jejímu stoprocentnímu akcionáři společnosti Pyrghos Lefkos. Protože pila nepředložila insolvenčnímu soudu vlastní reorganizační plán, čeká se na návrh některého z věřitelů.

„Pokud úspěšně vystoupí z insolvenčního režimu, bude to jeden z mála úspěšných procesů reorganizace velkého průmyslového podniku,“ říká Filip Rybín, předseda představenstva společnosti Pyrgos Lefkos.

Pilu zavřel její bývalý majitel na začátku roku 2009. Více než dvě stě zaměstnanců pak o devět měsíců později dostalo výpověď.

Podle ředitele Jana Vařeky stály za problémy pily především komplikované vztahy s firmou Lesy České republiky, kvůli nimž měla společnost v likvidaci CE WOOD, pod níž Javořice patřila, přijít údajně o čtyři miliardy korun. Na zavření Javořice se ale podepsala také hospodářská krize a nezájem o dřevo na světových trzích. Řezat se na pile znovu začalo na konci loňského roku.

„Nyní zaměstnáváme třicet čtyři kmenových pracovníků. Kvůli zvýšení pořezů přijmeme další čtyři lidi,“ informoval Jan Vařeka. (rh)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku