VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak Kontaktní centrum pomáhá drogově závislým i gamblerům?

Prostějov – Už téměř patnáct let funguje v Prostějově kontaktní centrum pro uživatele návykových látek, které provozuje Společnost Podané ruce. Za tu dobu si pracovníci sociální služby vybudovali stabilní zázemí a pomohli velkému množství klientů, nejen ze strany uživatelů drog, ale i jejich rodinným příslušníkům a osobám blízkým, kterým nabízejí bezplatné poradenství.

8.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Pech

„Jedná se o jediné nízkoprahové zařízení tohoto typu v regionu Prostějov, které poskytuje služby této cílové skupině. Nabízíme široké spektrum služeb, zaměřených nejen pro rizikové uživatele návykových látek, ale i pro jejich příbuzné. Nejedná se však jen o poradenskou činnost. Klienti k nám chodí i kvůli výměně injekčních stříkaček, nechávají se testovat na pohlavně přenosné choroby a žloutenku, vyprat oblečení, uvedla vedoucí Kontaktního centra Jana Kučerová s tím, že především s klienty řeší jejich aktuální situace, zaměřují se na sociální práci a podporují je v rámci motivačních rozhovorů ke změně životního stylu.

„Pro práci s klienty je jedním ze stěžejních pilířů vzájemný vztah a důvěra k pracovníkovi." řekla o poskytovaných službách vedoucí Kontaktního centra Jana Kučerová.

Aktivní práce přímo v terénu je denní chleba pracovnic této sociální služby. Klientům nabízejí přímou pomoc, ale také sterilní injekční stříkačky a kondomy. V rámci terénních aktivit se zaměřují na vyhledávání nových klientů, informují potencionální uživatele o nabízených službách a rizicích , která souvisejí s užíváním drog.

„Spousta lidí má předsudky, že financování těchto aktivit je zbytečnou dírou do státního rozpočtu. Málokdo z nich si však uvědomuje, že hodnota sterilní jehly je nesrovnatelná s náklady na léčbu chorob, přenášených několikanásobně použitou injekční stříkačkou. To stejné platí i o kondomech," vysvětila Kučerová.

Ačkoliv riziko přenosu chorob je u uživatelů injekčních drog vysoké, u klientů zdejšího Kontaktního centra není tento problém naštěstí natolik výrazný.

„Naši klienti se nechávají testovat nejčastěji na HIV, zatím se ale žádný případ za celou dobu mé praxe neprokázal. Ani jsme nezaznamenali nárůst výskytu žloutenky, což vnímáme velmi pozitivně a vidíme, že naše práce má smysl a jasné výsledky," řekla sociální pracovnice.

Ročně tři stovky lidí

Kontaktním centrem projdou ročně téměř tři stovky klientů a osob blízkých ve všech věkových kategoriích i společenských třídách.

„Nejmladší klient v loňském roce měl patnáct let a nejstarší byl pětapadesátník, oba byli závislí na pervitinu. Do rizikového užívání může spadnout každý, nezávisle na věku či vzdělání. Není dobré před tím zavírat oči a dělat, že se nás to netýká," upozornila vedoucí centra Jana Kučerová.

Uživatelé návykových látek nejsou jediní, kteří mohou využít služeb Kontaktního centra.

„Přicházejí k nám i rodiče dětí, které sklouzly do světa drog. Nezáleží, zda jde o marihuanu nebo tvrdé drogy, v každém případě jde o problém, který je potřeba řešit. Když rodiče zjistí, že jejich dítě zneužívá návykovou látku, často hledají chybu v sobě, ve špatné výchově. Náplní naší práce je podpořit je v této tíživé situaci, předat jim informace, hledat možná řešení," řekla o spolupráci s rodinnými příslušníky klientů Jana Kučerová.

Ačkoliv jsou nejčastějšími klienty uživatelé pervitinu, specializuje se centrum i na jiné závislosti.

„Každé pondělí funguje v prostorách centra i služba zaměřená pro patologické hráče (gamblery) a jejich blízké. Problém patologického hráčství není na Prostějovsku nic výjimečného, už jen proto, že zde funguje široká síť heren," popsala další nešvar Jana Kučerová.

„Není třeba dodávat, že důležitá je primární prevence, ale je nutné se zaměřit i na pomoc i těm, kteří se s závislostí již potýkají a hledají pomoc. Těmto klientům nabízíme terapeutickou a poradenskou službu zaměřenou na hráčství ve všech jeho podobách. Sezení probíhají po předchozím objednání a jsou anonymní a bezplatná," uzavřela Kučerová. 

Autor: Dagmar Málková

8.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Hasiči řešili uvízlý bagr i auto převrácené na střechu

Hned ke dvěma závažnějším zásahům vyjížděli v pátek navečer hasiči na Prostějovsku.

Schváleno: Bílovice-Lutotín vypsali sbírku na rodinu postiženou požárem

Bílovice-Lutotín - Štěstí v neštěstí nyní prožívá rodina Motalových. Ta před téměř dvěma týdny přišla o část domu, který shořel během požáru. Při něm ohořela i budova obecního úřadu, právě jeho osazenstvo se ale rozhodlo rodině pomoct. A uspořádalo sbírku.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Kde je atletický stadion? A co teprve pádesátimetrový bazén?

Kapacity pro házenkáře, fotbalisty, ale také plavce či atlety. Jak zní z mnoha stran od sportovců, nyní zkrátka to vše v Prostějově chybí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení