„Lze jim to prokázat jen na základě oznámení více svědků, nebo když se podaří podnikatele vyfotografovat. Takové případy jsou ovšem ojedinělé,“ konstatovala vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Prostějově Martina Cetkovská.

Platby ve sběrnách tak leží na bedrech společnosti A.S.A. Prostějov. „Měsíčně dáváme za odvoz papíru a plastů přes sto tisíc korun. Nedokážu odhadnout, jak se do této částky promítá odpad z podniků, jisté však je, že takového smetí v kontejnerech nestále přibývá,“ uvedla jednatelka A.S.A. Iveta Jurenová.

Zmínila se, že do loňského listopadu od nich odběratelé papír a plasty ještě vykupovali. „Nyní za plasty a papír dáváme přibližně osm set korun za tunu,“ uvedla Jurenová s tím, že zatím se snaží tuto ztrátu nepřenášet na městský rozpočet. „Čekáme, jaký bude další vývoj na trhu s druhotnými surovinami,“ vyjádřila se jednatelka A.S.A..

Pro prostějovského místostarostu Pavla Drmolu je souvislost mezi výkupními cenami druhotných surovin a přibývajícím firemním odpadem v městských kontejnerech zcela novým problémem.

„O zneužívání našeho systému komunálního odpadu podnikateli víme a snažíme se ho řešit už několik let. Třeba pomocí kontrol, které provádějí zaměstnanci odboru životního prostředí. Popsanou záležitostí se však městská rada dosud nezabývala. Žádné informace o tomto jevu jsme totiž od vedení A.S.A. zatím nedostali,“ prohlásil místostarosta.

Za odběr papíru a plastů se začalo platit kvůli nezájmu zpracovatelských firem o tento materiál. „Především zahraniční odběratelé omezili poptávku po plastech. Stejný nadbytek surovin je i v papírenském průmyslu,“ konstatovala Iveta Jurenová.