VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve školách by měly být sběrny elektroodpadu

Prostějov - Bezohlednost některých lidí k životnímu prostředí pocítíme brzy všichni.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ladislav Soucha

Sankce od Evropské unie hrozí naší zemi hlavně za nedostatečnou recyklaci vysloužilých elektrozařízení. Letos bychom na jednoho obyvatele měli podle Unie vyhodit čtyři kila elektroodpadu.

Už druhý rok fungují v republice kolektivní systémy Ekolamp, Asekol a Elektrowin, které zajišťují celý proces od vytvoření sběrných míst až po předání zpětně odebraných elektrozařízení k ekologickému zpracování a recyklaci specializovaným firmám. Cílem je separovat elektrospotřebiče obsahující využitelné a nebezpečné látky od ostatního odpadu.

„V loňském roce jsme na území republiky vybrali 9182 tun elektroodpadu. To je o 58 % více než v roce 2006. Spolu s ostatními sběrnými společnostmi jsme v roce 2007 vybrali přes 2,5 kg na obyvatele,“ komentoval výsledky Jan Vrba z organizace Asekol.

Sankce EU za nesplnění čtyřkilogramového limitu na hlavu by nejspíš nebyla přímá. Pokutu by tedy Česko patrně neplatilo, ale také by mu nemusely být schváleny některé žádosti o dotace.

Kolektivní systémy nejenže obcím přispívají na provoz sběrných míst, ale navíc hradí i náklady na přepravu a recyklaci. Zpětný odběr použitých výrobků jako jsou zářivky, televize, fény či chladničky financují jejich výrobci a dovozci. Vztahuje se i na staré a vyřazené elektrospotřebiče, za něž kupující ještě neplatili recyklační příspěvek. Ten prodejci uvádějí při prodeji nových výrobků odděleně od ceny teprve od roku 2005. „Stejně jako loni se chceme zaměřit také na sběr drobných elektrozařízení, která bohužel končí v popelnici nejčastěji,“ poznamenal Vrba.

V Prostějově vytvoří nový sběrný dvůr

Kromě zřizování sběrných dvorů, v Prostějově vznikne letos už druhý, je oslovována nejmladší generace soutěžními akcemi o ceny.

„Letos vyhlásíme už třetí ročník takzvané Baterkiády. Loni děti nasbíraly víc než metrák použitých baterek,“ uvedl prostějovský ekologický aktivista Jan Navrátil, který sběrovou akci pořádá ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a Zdravým městem Prostějov.

Baterie do budíků, hodin či kalkulaček teď Prostějované mohou nosit do sběrného dvora nebo je vrátit přímo v prodejnách. Ve městě by však mohla vzniknout i další sběrná místa.

„Na příštím zasedání Rady města předložím celoroční projekt ke zřízení sběrných míst na všech devíti základních školách zřizovaných městem, aby děti byly motivovány vyhazovat nebezpečný odpad do speciálních kontejnerů,“ uvedl místostarosta Vlastimil Uchytil.

Autor: Eva Ševčíková

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Komárek, student, novinář a spisovatel

Devatenáctiletý spisovatel: Knihu o Prostějově jsem chtěl hlavně čučavou

Ilustrační foto

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

Nová kniha o Prostějově je na světě. Nezapomíná na parky ani kuriozity

Pořádně zaplněný byl v pondělí po páté hodině večer podkrovní sál prostějovské knihovny. A nechyběli ani návštěvníci jako primátorka Alena Rašková, její náměstkyně Ivana Hemerková, ředitel střední školy Václav Křupka či knihovny Aleš Procházka.

Kdy otevře rozhledna na Kosíři? Má plán oprav

"Nevím". Takovou dostávají v těchto dnech turisté odpověď na dotaz, kdy se opět dostanou na ochoz rozhledny zdobící Velký Kosíř.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies