V Prostějově pálení biologických materiálů umožňuje vyhláška jen od března do dubna a od října do listopadu.

„Za porušení tohoto předpisu hrozí lidem pokuta deset tisíc korun, v případě podnikající fyzické osoby až sto padesát tisíc,“ upozornila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Město letos ke třídění biologického odpadu pořídilo sedm set kompostérů a bionádob, které si Prostějované mohou půjčit bezplatně. Podepíšou pouze smlouvu o výpůjčce.

„Nádoby se vydávají v Čechovicích, ve Vrahovicích a ve sběrných dvorech v Průmyslové a Anenské ulici. Kromě pěti po sobě jdoucích sobot mohou zájemci získat nádoby i v některých všedních dnech,“ informoval vedoucí odboru správy a údržby majetku města Jaroslav Štěpaník.

Situace v Němčicích

Podobně řeší situaci v Němčicích nad Hanou. Kvůli řadě stížností na zápach se vedení města rozhodlo pálení listí a klestí korigovat vyhláškou. Od té prostějovské se liší v tom, protože spalování sice dovoluje od března až do května a od září do listopadu, ale pouze ve středu a v sobotu od 7 do 19 hodin. Podle místostarosty Jana Vrána je ale po oba dny lidem k dispozici kontejner na bioodpad před obecním úřadem. Rostlinné zbytky se pak odváží do kompostárny v Brně. Němčice letos nabídly občanům odkup třiceti kompostérů za výhodnou cenu.

Skřípov, Plumlov a Konice

„Menší čtyřsetlitrové jsme prodávali za tři sta korun, větší sedmisetlitrové za pět set korun,“ upřesnil Vrána s tím, že místní o ně měli velký zájem.

Kompostéry by rádi nakoupili i ve Skřípově.

„Požádali jsme o dotace, ale už dvakrát nám žádost odmítli. Uvidíme, jak to dopadne potřetí,“ zmínil se místní starosta Miroslav Kadlec. Také ve Skřípově mají vyhlášku, ale vzhledem k prostředí venkova je mnohem benevolentnější než ty městské.

Přinášet bioodpad do sběrného dvora mohou obyvatelé Konice i Plumlova, přičemž toto město má svou vlastní kompostárnu.

„Zhruba do čtrnácti dní přistavíme lidem z místních částí velkoobjemový kontejner,“ podotkl starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Lidé pálení rostlinných materiálů hlásit ze zákona nemusí.

„Vždycky je ale lepší o tom informovat příslušné operační středisko, aby hasiči nevyráželi zbytečně,“ vzkazuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

HANA MASAŘÍKOVÁ