Krajský úřad se stane také kontaktním místem, kde budou moci jak státní, tak i soukromé subjekty podávat žádosti o dotace. V minulých pěti letech se z fondů zaplatilo například vybudování depozitářů Vlastivědného muzea Olomouc či digitalizace novin ve Vědecké knihovně v Olomouci.

„Pro Českou republiku je na dalších pět let připraveno z norských fondů zhruba dvě a půl miliardy korun. Chtěli bychom i do Olomouckého kraje získat část finančních prostředků, alespoň ve stejné výši jako v minulosti, což činí zhruba sto sedmdesát milionů korun. Odsouhlasili jsme, že krajský úřad se stane opět kontaktním centrem i pro sběr žádostí o dotace z Evropské unie. Vybrali jsme také konkrétní aktivity, které podpoříme,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák.

Hejtmanství by chtělo přispět na ty projekty, které se zaměří na rekonstrukce nemovitých památek, opravy a revitalizace parků či vybudování muzejních expozic.

„Krajský projekt, který bychom chtěli z fondů zaplatit, je vybudování víceúčelového vzdělávací a kulturního centra na zámku v Čechách pod Kosířem,“ přiblížil Horák.

Druhou aktivitou, kterou bude kraj podporovat, je péče o seniory a zdravotně postižené.

„Z našich projektů můžeme zmínit například vybudování vzdělávacího centra pro slabozraké v Olomouci nebo rekonstrukci léčebny dlouhodobě nemocných v Moravském Berouně,“ vyjmenoval projekty Horák.

V Moravském Berouně na peníze také čekají

Rekonstrukce Odborného léčebného ústavu v Moravském Berouně zahrnuje vytvoření sociálního zázemí přímo na pokojích pacientů a stavbu společenských místností.

„Vážíme si vstřícnosti vedení kraje, které chce investovat do následné péče a zvýšení komfortu dlouhodobě nemocných. Z hlediska demografického vývoje je to velmi prozíravý krok, populace stárne a kvalitní péče bude v budoucnu potřebná,“ vysvětlila ředitelka léčebny Jana Ferancová.

Léčebný ústav již jednou rekonstrukcí v současné době prochází. „V jednom z objektů nyní budujeme evakuační schodiště a v každém patře balkon, aby i imobilní pacienti mohli na čerstvý vzduch. Opravy financuje také Olomoucký kraj,“ uvedla Ferancová.

Projekt vzdělávacího centra pro slabozraké v Olomouci počítá s výstavbou mateřské a základní školy a vzdělávacího centra pro všechny věkové kategorie.

„S krajským úřadem jsme spolupracovali a konzultovali, které služby by byly v centru potřeba. V projektu jde v podstatě o přemístění základní školy pro zrakově postižené z Litovle do Olomouce. Centrum by mělo vzniknout v Hejčíně u budovy přírodovědecké fakulty. Rodiče i děti zde budou mít mnohem větší prostor pro integraci, navíc je zde lepší infrastruktura, univerzita, oftalmologická klinika. Doufám, že se kraji podaří peníze získat,“ poznamenal ředitel Tyflocentra Olomouc Jan Příborský.

V minulosti se z Norských fondů zaplatil například depozitář

V minulosti kraj z norských fondů zaplatil například rekonstrukci depozitářů Vlastivědného muzea Olomouc za pětačtyřicet milionů, digitalizaci novin ve Vědecké knihovně v Olomouci za osm a půl milionu. V současné době se ještě pracuje na opravě fresek v kostele ve Šternberku. „Také dokončujeme výstavbu muzea silnic ve Vikýřovicích na Šumperku, které bude otevřeno v polovině příštího roku,“ doplnil Horák.

Co to vlastně norské fondy jsou? „Norské fondy putují z Norského království, které není členem Evropské unie, ale v oblasti obchodu využívá evropský hospodářský prostor a jako určité kompenzace musí poskytovat finanční prostředky novým členským státům Evropské unie. Máme tedy štěstí, že jsme v tomto balíku zahrnuti,“ vysvětlil Horák.