Dořešené nejsou v Konici ani majetkoprávní vztahy k pozemkům, na nichž má stezka vyrůst.

„Záměr vybudovat cyklostezku vedoucí do průmyslové zóny a dál z města mělo už minulé zastupitelstvo. Máme ji i nadále v plánu pro příští období, ale nyní máme jiné priority,“ uvedl místostarosta Konice František Novák (nez.).

Kromě dokončení průtahu městem severně směrem na Březsko a jižně k Runářovu patří v současnosti k nejdůležitějším investičním akcím třítisícového města vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod.

„Nad čerpací stanicí vzniká nová průmyslová zóna a je potřeba napojit komunikace, chodník a cyklostezku až k ní,“ vysvětlil Novák s tím, že na výstavbě potřebných komunikací ještě v tomto roce mají zájem rovněž majitelé právě vznikajícího závodu na zpracování olejů.

Minimálně jeden rok si na protažení po levé straně k Jesenci si budou muset počkat i vyznavači cykloturistiky.

Koničtí radní musejí pro město nejdříve vykoupit veškeré potřebné pozemky, sjednotit jejich evidenci a jednotlivé rozčlenění parcel a pokusit se získat na stavbu cyklostezky nějakou dotaci z unijních fondů.

„Vyjíždíme s manželem na kolech pravidelně každý víkend a občas se vyvezeme vlakem i nad Konici. Po silnicích se snažíme jezdit co nejméně, spíš sjíždíme klikaté polní cesty. Každý kus cyklostezky, kde jsme před auty v bezpečí, proto jednoznačně vítám,“ prohlásila Marta Kovaříková z Prostějova.

Na dorovnání terénu podél silnice k Jesenci měly původně padnout haldy přebytečné hlíny z právě budovaného hřiště pod základní školou.
„Hlínu zatím odvezeme na náš pozemek za Konicí,“ poznamenal Mojmír Sláma, starosta Tělovýchovné jednoty Sokol Konice, v jejíž režii se hřiště staví.