Dospělí čolci, kteří byli spolu s pulci v tůňkách, jsou teď pohřbeni v bahně. Nikdo z vlastníků lesa o čolcích v loužích nevěděl.
Lesní správce z Prostějova Oldřich Bárta ze státního podniku Lesy České republiky buduje pro čolky nové tůňky takovým způsobem, aby byli obojživelníci v bezpečí.

„Čolky bylo potřeba přestěhovat do bezpečí, pokud si jich někdo všimnul,“ konstatoval herpetolog Ivan Zwach. Chráněné obojživelníky však může do jiných louží přenést jen osoba, která má k tomu oprávnění. „Pokud si lidé možného ohrožení čolků všimnou, stačí, když zkontaktují třeba Agenturu ochrany přírody a krajiny v Olomouci, nebo i mně,“ informoval Zwach.

František Navrátil, revírník lesa mezi Konicí a Jesencem, tvrdí, že čolků v kalužích u lesní cesty si nevšiml. „Nevím o nich,“ řekl Navrátil.

To, že čolky museli zaměstnanci Lesů přehlédnout, si myslí i vedoucí odboru ochrany přírody Lesů České republiky z Hradce Králové Ladislav Půlpán. „Kdyby nás někdo na ohrožené živočichy upozornil, snažili bychom se zamezit škodám,“ ujistil Půlpán. „Naše společnost má na ochraně živočichů zájem. Spolupracujeme například s ochránci přírody na vytváření podmínek pro sovy, šelmy nebo mravence, a zabýváme se také ochranou netopýrů a raků,“ uvedl šéf odboru Půlpán.

Lesní správce Bárta o problému přežívání čolků mluvil s Lukášem Mertou z olomoucké Agentury ochrany a přírody a společně našli řešení. Co nejdřív lesníci vytvoří asi deset tůní tam, kde budou čolci v bezpečí a cestu, kam se letos čolci stáhli, zavezou hrubšími kameny, aby se tam dál nedělaly kaluže.
Toto řešení našli a dojednali lesníci za tři dny.

Příští rok tedy budou mít silně ohrožení čolci šanci rozmnožovat se v lesních lokalitách bez nebezpečí, že je tam zničí těžké mechanismy.