VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co jsme letos v kraji postavili... Vyberte vaši stavbu roku

Olomoucký kraj - Vybrali jsme nejzajímavější důležité stavby, které v roce 2016 vznikly na území Olomouckého kraje. Kterou považujete za nejvýznamnější? Hlasuje pro ni v naší anketě.

30.12.2016
SDÍLEJ:

Skleník pro hydroponické pěstování rajčat v HaňovicíchFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Dětská JIP ve Vojenské nemocnici Olomouc

Vojenská nemocnice Olomouc otevřela unikátní oddělení pro děti, jejichž zdravotní stav je natolik závažný, že vyžaduje dlouhodobou intenzivní péčiOddělení dlouhodobé intenzivní péče pro děti Vojenské nemocnice Olomouc v areálu Klášterního Hradiska. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Cena: 86 milionů korun
Otevřeno: prosinec 2016 

Unikátní oddělení pro děti, jejichž zdravotní stav je natolik závažný, že vyžaduje dlouhodobou intenzivní péči, otevřela 13. prosince Vojenská nemocnice Olomouc.

Nabídne celkem 14 lůžek se špičkovým vybavením a příjemné prostředí pro děti a jejich nejbližší. P

racoviště, které by se komplexně zabývalo dlouhodobou intenzivní péčí o nejmenší, doposud v Česku neexistuje, ač takovou pomoc ročně vyžaduje několik stovek malých pacientů.

Resort obrany jej za rok vybudoval v areálu Klášterního Hradiska v objektu, který původně sloužil jako jídelna mnichů a ještě nedávno mu vzhledem ke špatnému technickému stavu hrozilo zřícení.

Rajčatové skleníky v Haňovicích

Skleník pro hydroponické pěstování rajčat v HaňovicíchSkleník pro hydroponické pěstování rajčat v Haňovicích na Olomoucku. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Cena: přes 150 milionů korun
Otevřeno: září 2016

Haňovické zemědělské družstvo postavilo dva skleníky na přibližně třech hektarech půdy.

Se stavbou se začalo na jaře a už na podzim se hala o velikosti jednoho hektaru osadila rostlinami, vysadilo se jich na čtyřicet tisíc kusů.

Skleník je osvětlený a rostliny se pěstují bez půdy, v živném roztoku.

„Samozřejmě existují skleníky pro pěstování, ovšem náš osvětlený se zaměřením na rajčata bude mezi prvními v republice. Pokud mají obyvatelé strach z toho, že bude moc svítit, tak se obávat určitě nemusí. Hala bude opravdu dobře zastíněna," poznamenal Václav Kuba, předseda Zemědělského družstva Haňovice.

Zemědělci se zaměřili na pěstování rajčat menších rozměrů, tedy cherry a koktejlová.

Na prvních rajčatech z Haňovic si můžete pochutnat právě nyní, jejich první várka byla ze skleníku vyexpedováná právě tento prosinec. Novou práci ve sklenících nalezlo celkem pětatřicet lidí.

Nová hasičská stanice v Šumperku

Nová stanice profesionálních hasičů v Šumperku.Nová stanice profesionálních hasičů v Šumperku. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Cena: přes 124,5 milionů korun
Otevřeno: říjen 2016

Šumperští profesionální hasiči mají nejmodernější stanici v kraji. Budova v Nemocniční ulici se slavnostně otevřela 17. října, její stavba i vybavení přišlo na více než sto dvacet milionů korun.

Plány na modernizaci hasičské stanice začaly vznikat již před jedenácti lety, kdy již bylo zřejmé, že prostory postupem času přestaly vyhovovat.

Budovu bývalé měšťanské střelnice hasiči využívali od roku 1954, ale s rozvojem techniky se garáže pro výjezdová vozidla staly těsné, chybělo v nich odsávání, jednotky měly nedůstojné zázemí.

Ukázalo se, že výhodnější než složitá a drahá oprava staré zbrojnice bude stavba zcela nové budovy v Nemocniční ulici.

Oprava silnice přes Červenohorské sedlo

Silnice na Červenohorské sedlo je otevřená

Opravená silnice na Červenohorském sedle a nová lávka pro pěší. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Cena: téměř 250 milionů korun
Otevřeno: listopad 2016

Od půlnoci na úterý 15. listopadu mohou řidiči opět zamířit na silnici první třídy přes Červenohorské sedlo. Od jara byla cesta uzavřena kvůli rozsáhlé rekonstrukci, která začala před dvěma lety. Stavbaři se ale na sedlo vrátí ještě na jaře.

Definitivní konec opravy je načasován na druhou půlku května příštího roku.

Motoristé se tak po několikaměsíčních dopravních peripetiích dostanou na šumperskou stranu či opačně plynuleji. Jediná spojnice s Jesenickem vedla totiž přes Ramzovou, řidiče ale na ní kromě velmi hustého provozu zdržovaly opravy železničních přejezdů a trati. Cestu občas zúžila stavební technika, v některých úsecích se jezdilo na semafory.

Stavbařům finále prací zkomplikovalo chladné počasí, které do Jeseníků dorazilo už v říjnu.

Problém nastal v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, kde kvůli chladu nebylo možné položit finální vrstvu asfaltu. Zapotřebí bylo alespoň teploty nad 5 stupňů Celsia.

Rekonstrukce zámku v Čechách pod Kosířem

Zámek v Čechách pod KosířemZámek v Čechách pod Kosířem. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Cena: 70 milionů korun
Otevřeno: duben 2016

Opravené zámecké komnaty, filmová expozice věnovaná Zdeňkovi a Janovi Svěrákovým, obrazy Josefa Mánesa, ale také revitalizovaný park čekaly na návštěvníky zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku letos 2. dubna. Veřejnosti se otevřel po šesti letech.

V zámku, který dříve vlastnil šlechtický rod Silva-Tarouca, sídlila dříve speciální škola nebo dětský domov.

Olomoucký kraj převzal areál od státu před osmi lety a do oprav postupně investoval zhruba sedmdesát milionů korun, z toho pak třicet milionů korun získal na evropských dotacích. Práce na obnově zámecké budovy ale nekončí, poslední etapa se teprve chystá.

Cyrilometodějské gymnázium v Prostějově

Nová školní budova v Komenského ulici. Objekt sousedící s Cyrilometodějským gymnáziem bude sloužit první církevní základní škole v Prostějově.Nová školní budova v Komenského ulici. Objekt sousedící s Cyrilometodějským gymnáziem bude sloužit první církevní základní škole v Prostějově. Autor: DENÍK/Michal Sobecký

Cena: 35 milionů korun za novou budovu
Otevřeno: září 2016

S velikou novinkou vstoupilo do školního roku 2016/2017 Cyrilometodějské gymnázium a základní škola v Prostějově. Zrekonstruovali totiž dům sousedící s dosavadní budovou gymnázia.

Opravený objekt nyní slouží necelé padesátce žáků církevní základní školy. Škola bude nově disponovat zázemím pro šestou a sedmou třídu.

Samotného místa však budova skýtá ještě mnohem více. V dokončené budově se nachází čtyři velké třídy a dvě půlené na výuku jazyků. Zatím sice usedne do lavic církevní základní školy v Prostějově jen šestačtyřicet žáků, v budoucnu by jich ale mělo být mnohem více.

Vedení školy počítá například s celým druhým stupněm základní docházky, ve výsledku tedy se sto dvaceti žáky.

Rekonstrukce nové školní budovy za pětatřicet milionů korun však nebyla jedinou novinkou pro žáky a studenty. V září je totiž očekávaly také rozšířené šatny či nově řešený školní dvůr.

Obchodní centrum Galerie Přerov

Galerie PřerovNákupní a společenské centrum Galerie Přerov. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Cena: přes 400 milionů korun
Otevřeno: září 2016

Vsrpnu otevřená Galerie Přerov propojuje Čechovu ulici se Šířavou obchodní pasáží. Galerie Přerov je moderní dvoupatrové obchodní centrum na ploše 15 tisíc metrů čtverečních.

Hlavním smyslem jeho stavby bylo vytvořit kulturní a obchodní centrum pro Přerovany a obyvatele ze širokého okolí.

Přerovský Prior, na jehož místě stavba vyrostla, byl slavnostně otevřený v roce 1986 a v devadesátých letech prošel částečnou rekonstrukcí.

Autorem projektu je tým architektů ATELIER 8000 a stavbu realizovala společnost Strabag.

Součástí objektu je i parkoviště na střeše obchodního centra s kapacitou tři sta míst.

Zpracovali zpravodajové Deníku

Autor: Redakce

Kterou stavbu roku 2016 v Olomouckém kraji považujete za nejvýznamnější?

Dětská JIP ve Vojenské nemocnici Olomouc

890 hlasů

Rajčatové skleníky v Haňovicích

121 hlasů

Nová hasičská stanice v Šumperku

1290 hlasů

Oprava silnice přes Červenohorské sedlo

105 hlasů

Rekonstrukce zámku v Čechách pod Kosířem

34 hlasů

Cyrilometodějské gymnázium v Prostějově

7 hlasů

Obchodní centrum Galerie Přerov

54 hlasů

Hlasovalo: 2501

Anketa byla ukončena

30.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Mistrovské utkání III. třídy OFS Prostějov mezi Sokolem Olšany a FC Kostelec na Hané B.
1 29

Olšany zachránily v derby s Kostelcem bod

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jubilejní ročník Memoriálu Gustava Frištenského se opět vydařil

FOTOGALERIE / V prostějovské Tělocvičné jednotě Sokol I pracují trenéři zápasu s mládeží velmi dobře a perspektivně. Potvrdily to jejich výsledky i na jubilejním XXX. ročníku Memoriálu Gustava Frištenského, který probíhal minulou sobotu v sále prostějovské sokolovny na Skálově náměstí.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení