VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církevní základní školu stále chceme, říká ředitel CMG Pavel Polcr

Prostějov – Od katedry se přesunul do ředitelny. Ne však zcela. Ředitel Cyrilometodějského gymnázia (CMG) Pavel Polcr, který nastoupil do funkce v polovině srpna, kromě vedení školy stále učí. „Součástí úvazku je i šest hodin výuky. Odučím tedy těch šest, a to mi docela stačí," říká se smíchem čtyřicetiletý češtinář. V čem chce nový ředitel navazovat na práci svého předchůdce Jaroslava Fidrmuce? Jakých se škola dočká změn? Vznikne v Prostějově církevní základní škola?

6.9.2014
SDÍLEJ:

Ředitel Cyrilometodějského gymnázia Pavel PolcrFoto: DENÍK/Michal Sobecký

Jak vypadal váš první den ve funkci?

Byl stejný jako každý prázdninový den ředitele školy. Ráno jsem zašel do školy, probral poštu, podíval se na maily a potom spousta administrativy a příprav nového školního roku. Zkrátka jsem do toho vpadl, jako bych tu byl už dřív.

Jak se změnil váš denní režim po nástupu do funkce?

Musím přiznat, že se proměnil, především pracovní doba se prodloužila. Jako řadový kantor jsem po poslední vyučovací hodině mohl skončit a odejít domů. Ale teď ve funkci zastupujícího ředitele je práce ke stihnutí mnohem víc.

Takže kolik hodin denně zhruba trávíte v kanceláři?

Není to jen čas v kanceláři. Celkově děnně pracuji tak devět až deset hodin. Je to hodně o administrativní činnosti a řadě jednání. Přiznávám, že když jsem šel v tomhle školním roce poprvé učit, opravdu jsem se na setkání se studenty těšil.

Jak vlastně zvládáte péči o rodinu? Máte na ni čas?

Než jsem přijal nabídku vést školu, probral jsem to s rodinou, a ta mě podpořila. Myslím si, že se toho zase tolik nezměnilo. Děti to prostě berou tak, že táta přijde domů o hodinu dvě později, ale odpoledne trávíme spolu a činnosti se nemění. Děti se stejně musí věnovat studiu a nějaký volný čas mají až vpodvečer.

Co od sebe jako od ředitele očekáváte? Nesvazuje vás to, že jste zastupující ředitel a váš předchůdce, Jaroslav Fidrmuc, se může kdykoli vrátit?

Momentálně ještě nepociťuji, jestli mě něco svazuje nebo ne. Můj předchůdce totiž připravil školní rok úplně perfektně a vše se rozběhlo jak má. Teď tedy hodně využívám té přípravy, ale chtěl bych do vedení školy přinést také své myšlenky.

V čem byste chtěl na bývalého ředitele ve své práci navazovat?

Myslím si, že škola by měla pokračovat v tom, jak je nastartovaná. Měla by se dále specifikovat v oblasti osobnostního rozvoje, tedy neorientovat se pouze na vzdělání, ale celkovou práci s mladým člověkem.

Stále také pracujeme s myšlenkou církevní základní školy v Prostějově. Možný posun vidím v horizontu jednoho roku. Chtěli bychom výhledově v té škole všech devět ročníků, každý po třiceti žácích.

Řekl jste, že by škola měla navázat na práci Jaroslava Fidrmuce a dále rozvíjet nejen vědomosti, ale také osobnost studentů i zaměstnanců. Jaké máte konkrétní cíle?

Například jsme teď nastartovali projekt s názvem Kariéra, kde budou studenti sexty a vyšších ročníků orientování na to, aby si co nejlépe vybrali své budoucí povolání. Součástí projektu je například setkání studentů s personální agenturou, s personalisty nebo zástupci úřadu práce. A zároveň jednáme s organizacemi o tom, aby nám daly pro studenty možnost praxe. Byly by to třeba různé úřady a neziskové organizace.

Znamená to, že by skončily praxe v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, které mají studenti septimy?

Tyhle praxe zůstanou. Sexta a septima tak budou mít každá svoje specifikum. Bude to udělané tak, aby oktaván při podávání přihlášek na vysokou školu věděl, že nechce v budoucnu působit třeba v sociální oblasti, ale líbí se mu advokacie nebo práce ve státní správě. Studenti by tak už věděli, kam dál chtějí směřovat své studium.

Setkáváte se s mnoha lidmi, kteří na pomezí střední a vysoké školy stále neví, jakou práci dělat a kam svůj život směřovat?

Já i kolegové se s nimi setkáváme. Právě proto chceme tímto projektem předejít tomu, aby studenti na vysokých školách zjistili, že obor, který si vybrali, není pro ně a museli pátrat po jiném. Chtěli bychom také zjišťovat, zda si naši absolventi vybraný obor na vysoké škole dostudovali a našli v něm uplatnění. Nevím, jestli něco podobného jiné školy dělají, ale pro nás by to byl určitý ukazatel kvality výuky a výchovy.

Zřizovatelem Cyrilometodějského gymnázia je Olomoucké arcibiskupství. Škola vznikla v roce 1991 pod názvem Církevní gymnázium v Prostějově, současné jméno škola získala v říjnu 1995. První studenti se zde začali vzdělávat 1. září 1992. 23. září 2012 byla po rekonstrukci slavnostně otevřena současná budova gymnázia v Komenské ulici č.17. V minulém školním roce ji navštěvovalo 235 studentů. V současnosti patří pod Cyrilometodějské gymnázium také mateřská škola či školní klub.

Autor: MICHAL SOBECKÝ

Autor: Redakce

6.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Discgolf. Ilustrační foto

Další aktivita pro Prostějovany? Radní zvažují discgolf

Ilustrační foto
52

Kam o víkendu? Na vinobraní, rodinný sedmiboj i drakiádu

Prostějov se doma rozstřílel. Čtyřmi góly vyprášil Valmez

FOTOGALERIE / Střelecká bída na domácím stadionu je zapomenuta. Fotbalisté Prostějova v předehrávce 8. kola rozstříleli Valašské Meziříčí 4:1 a připsali si tak v jednom utkání dvakrát víc branek než v předchozích všech zápasech doma dohromady.

V zákulisí potíže, na ledě pohoda. Tým chráníme, říká Vykoukal

Zatímco v zákulisí stíhá Jestřáby jedna rána za druhou, na ledě jim to začíná šlapat. Hokejisté Prostějova ve středu podruhé v řadě zvítězili nad silným soupeřem a dávají aspoň částečně zapomenout na problémy kolem klubu.

Lidé jsou štědří, rodině postižené požárem věnovali už přes sto tisíc

V přehlídku štědrosti se proměnila veřejná sbírka vyhlášená obecním úřadem v Bílovicích-Lutotíně u Kostelce.

Zásah v centru Prostějova: anonym nahlásil bombu

Rušno bylo v pátek dopoledne na náměstí TGM v Prostějově. Do pobočky Unicredit bank totiž přivolal neznámý člověk policisty s tím, že je zde uložená bomba.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení