„Při kontrole centra města si autohlídka povšimla vozidla stojícího na vyhrazeném parkovišti, které mělo uvnitř označení „O1“. To však nemělo vodoznak. Při následné kontrole řidičky hlídka zjistila, že se jedná o vyrobenou imitaci,“ sdělila k dřívějšímu případu mluvčí strážníků Jana Adámková.

Případy neoprávněného parkování na vyhrazených místech předává městská policie přestupkovému oddělení městského úřadu. „Evidenci těchto případů nevedeme, ve statistice spadají totiž s ostatními do jedné kolonky,“ uvedla Dagmar Novotná z přestupkového oddělení městského úřadu.

Jak je to s označením?

Někteří řidiči zneužívají i toho, že místa pro invalidy jsou špatně označena.

„To je někdy problém. Značení parkovacího místa musí být již asi rok a půl jak svislé, tak i vodorovné. Pouze svislé značení je nedostatečné, a proto neplatí. Pokud na něm zaparkuje řidič vozidla bez označení, není to přestupek,“ řekl ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

Lidé kartu často zneužívájí

Ne vše se totiž dá postihnout zákonem.

„Je to také otázka lidské slušnosti. Velmi často lidé modrou kartu s vyobrazením vozíčkáře zneužívají, ačkoliv jsou zdraví,“ komentoval situaci mluvčí Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Patrik Nacher.

Před novými obchodními centry se podle něj zdravotně postižený člověk většinou s problémem nesetká. Vyhrazených míst je tady dost.

„Někdy se mi ale stane, že vedle mě zastaví naleštěné BMW a z něj vystoupí evidentně zdravý člověk. Problémem totiž je, že každý invalida si může nechat vystavit kartu na osobu, která ji ve svém voze převáží. A tento příbuzný pak často kartu zneužívá, aby si sám zaparkoval, kde se mu zachce,“ postěžoval si invalida Karel Jurášek.