VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brodek u Prostějova ukrývá evropskou raritu. Pradávné kultovní místo

Brodek u Prostějova – Stavba kruhového objezdu a nového sjezdu a nájezdu z rychlostní silnice R46, do které se pustili stavební dělníci u Brodku u Prostějova, odhalila unikátní nález. Archeologové zde objevili stavbu starou tisíce let, která lidem zřejmě sloužila jako shromaždiště, svatyně či dokonce kalendárium. Podle odborníků se jedná o objev evropského významu.

27.5.2015
SDÍLEJ:
Fotogalerie
7 fotografií

Archeologické naleziště u Brodku u Prostějova a jeho pokladyFoto: Ústav archeologické památkové péče v Brně

Archeologové na místě prováděli výzkum téměř celý měsíc.

„Našli jsme jámy, které se do značné míry vymykaly běžnému standardu, protože byly vyhloubeny s důrazem na geometrické uspořádání. Navíc byly přesně astronomicky orientovány, kdy tvořily linie směřující striktně od východu k západu," řekl Pavel Fojtík z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Už z prvních úlomků keramiky archeologové zjistili, že objekt náleží ke kultuře zvoncovitých pohárů.

„Ta se datuje do pozdní doby kamenné, tedy zhruba dva a půl tisíce let před Kristem, a stavba je tak stará zhruba čtyři a půl tisíce let. Je to kultura, která se poměrně v dost uniformní podobě objevuje od západní Afriky až k Malopolsku, ve druhém směru od Irska až na území dnešního Maďarska. Donedávna se tvrdilo, že šlo o etnikum pastevců a lukostřelců, kteří nezakládali trvalejší sídliště a žili patrně kočovným způsobem života. To však platilo zhruba do devadesátých let minulého století. Dnes už díky rozsáhlým stavbám dálnic nebo průmyslových zón víme, že sídliště zakládali a pastevectví pro ně byla určitá forma obživy," vysvětil Pavel Fojtík.

Z pohledu archeologů však naleziště v Brodku u Prostějova odkrylo výjimečnou věc.

Archeologické naleziště u Brodku u Prostějova a jeho poklady

Pohled na naleziště z výšky. Foto: Ústav archeologické památkové péče v Brně

Ojedinělá struktura rozměrných jam

„Terénní situace se odlišuje od všeho, co známe. Rozložení jednotlivých objektů postrádá nahodilost, která nás provází nejen zmíněnými sídlišti, ale i pohřebišti. V Brodku jsme objevili strukturu rozměrných jam, které sloužily pro ukotvení velkých dřevěných sloupů. Zatímco jinde vládne jistá prostorová chaotičnost, tento objekt odráží jasný architektonický plán či představu svých tvůrců. Všechny jeho součásti mají své geometricky předurčené místo, což běžně na sídlištích nebývalo. Zajímavý je i počet jam, které tvoří tuto pravoúhlou strukturu. Těch je na každé straně devět a dvě středové," vysvětlil archeolog.

Keramika, korálky z jantaru i kosterní pozůstatky

Ze západu pak linie sloupů uzavírá čtveřice obdélných metr hlubokých jam o velikosti asi tři a půl krát dva a půl metru. Na dně každé jámy pak archeologové objevili předměty, které zpravidla patří do výbavy bohatých mužských hrobů této doby.

„V jámách byla keramika, především nádoby ve tvaru obráceného zvonu, které daly kultuře jméno, nebo nátepní destičky, které si lukostřelci přivazovali na zápěstí. Jednalo se o obdélnou kamennou destičku se čtyřmi otvory, kterou si lukostřelci chránili zápěstí od nárazů tětivy při střelbě," uvedl Pavel Fojtík.

V jámách také ležely korálky z jantaru, kovové ozdoby, zvířecí kosti i kostěné předměty, ale chyběly v ní lidské kosterní pozůstatky.

„Pokud tam nebožtíci někdy byli, museli být velmi pečlivě odstraněni, například z rituálního důvodu nebo při „stěhování" komunity na jiné místo. Spíše se však jednalo o symbolické hroby, které lidské pozůstatky ani neobsahovaly," řekl Pavel Fojtík s tím, že touto věcí se budou odborníci ještě zabývat.

Archeologické naleziště u Brodku u Prostějova a jeho poklady

Archeologické naleziště u Brodku u Prostějova. Foto: Ústav archeologické památkové péče v Brně

Podle archeologů souvisí objekt v Brodku u Prostějova s kultem.

„Asi padesát metrů dále k západu jsme objevili stopy mělkého příkopu, který naznačuje možnou existenci kruhového ohrazení, který snad obíhal centrální svatyni. Pro nastíněnou terénní situaci nenacházíme v kontinentální Evropě pozdní doby kamenné žádných odpovídajících paralel. Můžeme v ní však spatřovat nejen tradici středoevropských kruhových architektur mladší doby kamenné, ale i prvky objektů typu „henge" známých ze západní Evropy a britských ostrovů," řekl Pavel Fojtík.

Sledovali nebeská tělesa?

„Nepochybně i v tomto případě šlo o předem promyšlenou stavbu, která odrážela tehdejší znalosti geometrie a snad i astronomie. Spojuje více možností svého využití, od potřeb společenských a kultovních, až po možné uplatnění při sledování pohybu nebeských těles a tím také uchopení nám dnes zcela samozřejmé fyzikální veličiny, a to času," uvedl Pavel Fojtík.

Do počtu brodeckých sloupů je totiž možné velmi dobře přenést takzvaný šestapadesátiletý megalitický cyklus zatmění Měsíce, který je hledaný a nacházený v dřevěné svatyni předcházející legendárnímu Stonehenge. Ten je rozdělený na devatenáct, devatenáct a osmnáct let.

„Objekt u Brodku má devět a devět jam, což je osmnáct, dvě středové jámy pak mohou být zmíněné devatenáctky," vysvětlil Pavel Fojtík.

Kultovní místo v Brodku u Prostějova je podle archeologů raritou evropského významu.

„V rámci celé střední a západní Evropy se jedná u kultury zvoncovitých pohárů o opravdu něco nového a dosud neznámého. Hypotéz o účelu objektu tak bude nepochybně hodně, uvidíme, co se nám však podaří získat z plánovaných geochemických a přírodovědeckých analýz všech vzorků, které jsme v terénu odebrali. Ty nám mohou mnohé napovědět," uzavřel Pavel Fojtík. 

Autor: Hana Masaříková

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lucie Henslová ve finále MissOK 2017 v Olomouci
75

Miss středních škol: Chtěla jsem také stát na pódiu, tak jsem se přihlásila

Ilustrační foto.

Zapálil zázemí golfistů, škoda se vyšplhala na tři čtvrtě milionu korun

Mažoretky nadchly němčické publikum

VIDEO / Více než sto mažoretek o víkendu zaplavilo němčickou sportovní halu. Ta v neděli odpoledne patřila jejich kvalifikaci na republikové mistrovství. Bylo se tak na co dívat. Své umění předváděly jak téměř dospělé slečny, tak holčičky, které ještě nejsou pomalu školou povinné.

Řidič nechtěl čekat na projetí vlaku, raději zničil závory

O závory přišel v pátek železniční přejezd v Ptenském Dvorku. Zničil je netrpělivý řidič, který nehodlal čekat na projetí vlaku.

Prostějovští Orli padli v Ústí nad Labem

Basketbaloví Orli nenavázali v neděli na domácí výhru a v Ústí nad Labem padli. Cholevův tým tak letos na venkovním hřišti uspět nedokázal ani jednou. Pokaženou sezonu se budou Hanáci snažit zachránit alespoň ve dvou posledních domácích zápasech.

Kušisté se utkali o titul: ten zůstal v držení rodiny Korbařů

O titul mistra české republiky usilovaly o víkendu v Kostelci na Hané střelci z polní kuše. Ti se do zdejší sportovní haly sjeli z celé Moravy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies