„V loňském roce vypěstovala podezřelá žena na zahradě svého rodinného domu dosud nezjištěné množství zelené rostlinné hmoty s podezřením na konopí seté,“ konstatoval prostějovský policejní mluvčí Petr Weisgärber.

Konopí žena usušila a používala jako lék na své zdravotní potíže. Podle zákona je však konopí drogou známou jako marihuana a žena se tedy dopustila trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky. A to v množství větším než malém. Ačkoli využívala konopí pouze pro sebe, nikomu dalšímu jej nedávala ani neprodávala, hrozí jí nyní až pět let vězení.

Místní o aktivitách seniorky nic nevěděli.

„Bydlí tu teprve krátce a nikdy jsem nic takového neslyšela,“ komentovala případ starostka Lipové – Hrochova Martina Karkošková.

Snítky do slivovice

Konopí je v poslední době stále oblíbenější léčivkou pěstovanou na zahrádkách. Přes šest set látek obsažených v této rostlině, z nichž jen asi desetina spadá mezi sledované drogy, má významné léčivé účinky a senioři si z něj připravují různé masti a tinktury. Třeba pětašedesátiletý František máčí snítky konopí ve slivovici.

„Krásně zezelená. Vždycky, když si dám panáčka, pomůže mi proti bolesti zad,“ prozradil.

Třicetiletý Petr popisuje jiný recept: „Moje babička si dává čerstvé lístky na chleba s máslem. Říká, že jí to dělá dobře na klouby.“

Přísné kontroly

Domácí pěstování je ovšem nelegální. Na to upozorňuje i Bronislav Rataj z prostějovské firmy, která se zabývá výrobou bylinných přípravků.

„Látky, které konopí obsahuje, kromě oné známé euforizující složky, tedy THC, dokážou pomoci třeba při Parkinsonově chorobě. Aby se člověk vyhnul postihu, může si některý z profesionálně vyrobených přípravků koupit. Ani my konopí nepěstujeme a jeho extrakty získáváme od dodavatelů. V nich se obsah THC přísně kontroluje,“ vysvětlil. (pam)