Mladý muž měl dvojnásobné štěstí, protože specialista dorazil na místo jen díky telefonátu všímavého člověka.

„O čtvrt na dvě ráno nám telefonoval jeden z občanů, že na okraji estakády nad Kralickou ulicí stojí nějaký muž. Domníval se, že může jít o sebevraha. Ihned jsme záležitost oznámili policistům a odjeli na místo,“ popsal počátek události ředitel prostějovských strážníků Jan Nagy.

„Na mostě našla hlídka osmnáctiletého mladíka a u něj ženu, která ho přemlouvala, aby neskákal,“ pokračoval. To, zda šlo o přítelkyni či příbuznou rozrušeného muže, komentovat nechtěl.

Krátce po strážnících přijeli na estakádu i policisté s hasiči. Ke dvojici pak opatrně přistoupil policejní vyjednavač. „Mladík mu tvrdil, že chce spáchat sebevraždu. Důvod ale odmítal sdělit,“ přiblížila vypjatou situaci prostějovská policejní mluvčí Pavla Čeplová.

Na hranici života a smrti balancoval hodinu a půl

Vyjednavač muže nakonec dokázal přesvědčit, aby od svého záměru upustil. Mladík sestoupil z okraje estakády ve tři hodiny ráno. Na hranici mezi životem a smrtí tak za asistence profesionálů z integrovaného záchranného systému balancoval hodinu a půl.

Podle psychologa Petra Hrocha z Poradenského centra sociálních služeb Olomouckého kraje je praxe taková, že člověk, který se pokusí o sebevraždu, bývá převezen do nejbližšího psychiatrického centra.

„Na pozorování je tam minimálně jeden den. Specialisté určí diagnózu a doporučí pacientovi terapii i farmaka k tlumení příznaků,“ konstatoval.

Obvykle k pokusu o sebevraždu vede podle něj souběžně několik příčin. „Na pozadí jsou často psychiatrická onemocnění jako hluboké deprese, schizofrenie či paranoidní psychózy.

Pak přijde spouštěč. Tím může být třeba nefungující rodina, partnerské vztahy, ztráta zaměstnání či zadluženost, k čemuž se často přidává i alkohol a drogy,“ řekl psycholog s tím, že podobné pokusy bývají zpravidla demonstrativním voláním o pomoc.

K problémům osmnáctiletých Petra Hroch poznamenal, že dospělost je náročná především tím, že mladí lidé musí v tomto věku přijmout odpovědnost za svůj život. „Spousta z nich to ale odmítá a chce si jen užívat,“ uzavřel.