Žena jim snad z důvěřivosti, snad ze strachu otevřela.

„Pachatelé ji pod pohrůžkou násilí vtlačili do chodby domu a dotazovali se, kde má uložené peníze. Následně dům prohledali,“ popsala loupežné přepadení prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová. Po celou dobu měli lupiči na hlavách černé kukly. Jeden z nich mluvil spisovně česky a druhý plynulou ruštinou.

Na závěr starší ženu svázali pachatelé kobercovou lepící páskou a odešli pryč s lupem. Z domu odnesli čtyři tisíce korun a mobilní telefon.

Oloupené oběti se podařilo za nějakou dobu z pout vyprostit a dostat se z domu na ulici. Tam se naštěstí dovolala pomoci kolemjdoucích a sousedů, kteří okamžitě přivolali policii. Při loupeži nepoužili zločinci žádnou zbraň a přepadená žena vyvázla bez zranění.

Po maskovaných mužích nyní pátrá policie, aby je obvinila z trestných činů loupeže, omezování osobní svobody a porušování domovní svobody.

„Za tyto skutky hrozí oběma mužům trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Jde totiž o násilné trestné činy, u nichž nerozhoduje výše škody,“ vysvětlil právník Richard Králíček.

V Přemyslovicích je to v poslední době už druhá loupež v pořadí. Začátkem října zde maskovaný muž přepadl obchod s potravinami. Poté, co na prodavačku vytáhl nůž, vybral z pokladny dva tisíce šest set korun.

„Oba případy se odehrály krátce po sobě. Předtím si pamatuji jen na loupež na poště, ale to už je řadu let,“ komentoval událost starosta Přemyslovic Lubomír Štaffa.

K velice podobnému případu jako v Přemyslovicích došlo přesně před měsícem v Držovicích. Zde však zaútočil jen jeden lupič hovořící slovensky. Vydával se za pracovníka elektrárny. Pětaosmdesátiletého majitele domu, který mu otevřel, hrubě napadl a svázal.

V domě našel padesát tisíc korun. I v tomto případě se stařík dovolal pomoci až potom, co se sám dostal z pout.

Odborníci doporučují nikoho cizího do bytu nepouštět. Policista i strážník se musí na požádání prokázat služebním odznakem a průkazem. Služební číslo na nich musí souhlasit. Pro zamezení násilného vstupu do domu jsou vhodné bezpečnostní řetízky.

V Prostějově je v minulých letech instalovali seniorům městští policisté.

„Řetízky jsou určené pro lidi nad šedesát let a invalidní osoby, kde věk není rozhodující,“ informovala mluvčí strážníků Jana Adámková s tím, že na tento program přispěla i prostějovská radnice.