VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Dvořák vyfasoval za konopí v Ospělově podmínku

Prostějov /FOTO, 3xVIDEO, AKTUALIZOVÁNO/ – S podmíněným rozsudkem za pěstování konopí v Ospělově odešel ve středu dopoledne od prostějovského okresního soudu Dušan Dvořák. Jeho manželka si vyslechla osvobozující rozsudek.

27.10.2010 11
SDÍLEJ:

Dušan Dvořák (v černé hučce) před prostějovským soudem po vynesení rozsudkuFoto: DENÍK/Pavel Moš

„Obžalovaný byl uznán vinným ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Byl potrestán odnětím svobody na třicet měsíců s podmíněným odkladem na dobu tří let,“ uvedla soudkyně Ivona Otrubová.

Přestože Dvořák tvrdil že konopí pěstoval pro vědecké a léčebné účely, nezabránil tím svému odsouzení. Zákon totiž nerozlišuje, za jakým účelem kdo konopí pěstuje. Na pěstování konopí pro léčebné účely je potřeba zvláštní povolení a to Dvořák neměl. Nevedl navíc žádnou evidenci rostlin, ani svých odběratelů.

„Nemohl žádným způsobem zaručit, že nedojde ke zneužití,“ komentovala tento stav soudkyně.

Konopí v Ospělově rostlo navíc na pozemku s velmi chatrným oplocením, tedy v podstatě veřejně přístupné. I to, že se Dvořákovi ve svém ospělovském sídle zdržují velmi málo, nahrávalo různým lidem, kteří jejich výpěstky na jejich pozemku kradli.

Dvořákovu manželku Radomíru soud sice obžaloby zprostil, spokojená však nebyla. „Takový rozsudek mi ale na klidu nepřidá,“ komentovala své osvobození v souvislosti s manželovou podmínkou Dvořáková.

Dušan Dvořák si v soudní síni ponechal lhůtu k vyjádření, odvolání však v plánu má. „Nic neskončilo, jakmile to dostaneme písemně, odvoláme se,“ prohlásil před budovou prostějovského soudu Dušan Dvořák.

Odvolání zvažuje i státní zástupce. „Už s ohledem na kritický postoj obžalovaného se mi zdá trest nepřiměřeně nízký a zvážuji odvolání. Jinak jsem ale s rozsudkem spokojený,“ prohlásil státní zástupce Ivo Černík.

Na nároží před mosaznými vraty soudu vysvětloval Dvořák svůj postoj i shromážděným příznivcům konopí. „Hele a jak vidíš další postup teda jako?“ zeptal se jeden ze sympatizantů. „Normálně, já si myslím, že prostě než tohleto dojde, protože já bych šel klidně až do Štrasburgu, tak že do tý doby to zlegalizujou. Říkám, natáčíš revoluci,“ obrátil se Dvořák ke svému kameramanovi, který jej doprovází na soudních jednáních.

Z čeho si Dvořák platí stát?

Dvořák je toho názoru, že mu česká ústava dává právo konopí pěstovat a stát ho má naopak chránit místo aby jej odsuzoval.

„Já si platím svůj stát k tomu, aby fungoval, on nečiní a mě za to trestá? No co to je?“ rozčiloval se s cigaretou v ruce.

„Jak a čím si pane Dvořák platíte svůj stát?“ ptal se redaktor Deníku.

„Daněma, ne?,“ odpověděl Dvořák.

„Z čeho platíte daně, když se zeptám?,“ žádal redaktor podrobnosti. „Co to je za blbou otázku? Jak z čeho platím daně, ze mzdy, ne? Z každé koruny,“ vysvětlil pěstitel konopí.

„A kdo Vám platí mzdu?“, pídil se redaktor.

„Co to sou za otázky, soudruhu?“

„No ptám se. Kdo Vám platí mzdu?“ nedal se odbýt novinář. Odpovědi se však stále nedočkal.

„S takovýmdle… Takovýdle hloupý otázky, nemáte někdo inteligentnější otázky?“ obrátil se konopný léčitel k hloučku přítomných.

„Pokud já vím, tak žijete z různých dotací,“ nadhodil redaktor.

„Z darů žiju, teďka, anebo teďka to prodávám, teď to začnu prodávat. A ve velkym. Ať zkusej, hele,“ prohlásil sebejistě před budovou soudu Dušan Dvořák. Pak začal mluvit o svých zásluhách.

„Já dělám veřejnou službu, za kterou váženej pane novináři dostávám vládní ceny od různých premiérů, víte?

Efektivita mejch veřejnejch služeb, který jsem založil je taková, že vždycky vrací peníze státu, víte? Za to dostávám ty ceny, zahraniční.,“ pochlubil se distributor marihuany. O jaké veřejné služby se jedná nespecifikoval. Je spíše znám jako příjemce veřejných financí.

Vězení se nebojí

„Nemáte obavy, že skončíte za mřížema?“ zeptal se další muž z hloučku.

„No a co, jako? No a co, že skončím za mřížema, dyť nebudu jedinej jako. Jako já věřím tomu, že se lidi nedaj, že nejsou blbí. Přece nás takovýdle šaškové, dyť ten Vévoda nebo ten, ten Černík jako. Dyť to každej viděl, co to je za primitivy. Dyť nejsou schopní ani dát dohromady větu a tydlety lidi nás chtěj obžalovávat a soudit? S takovoudle státní správou rozloženou. Dvacet let po listopadu? Dyť kam se člověk podívá, tam je bordel, korupce, rozkradeno. Nemáte někdo sirky, prosimvás?“ ukončil Dvořák improvizovanou tiskovou konferenci.

Konopná církev?

Pro případ, že by u soudů neuspěl má však v záloze ještě další plán. „Jestli mě hodně naserou, tak založím církev, konopnou církev. A budu tady takovýmdle tutanům dávat potom marihuanu jako in nomine cannabis, hele. A eště mě bude stát platit, hele. To budete koukat, hele,“ zakončil odsouzený léčitel.

Dvořákovu manželku Radomíru soud obžaloby zprostil.

„Jakmile to dostaneme písemně, odvoláme se. Jsem rozhodnutý hnát to až do Štrasburku,“ prohlásil před budovou prostějovského soudu Dušan Dvořák.

Autor: Pavel Moš

27.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Jezdecká kasárna v Prostějově už jsou minulostí, takto to na jejich místě vypadá teď.
AKTUALIZOVÁNO
21

Primátorka: Jezdecká kasárna teď neřešíme

Ilustrační foto

Při nehodě u Ohrozimi se zranili dva lidé

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Burza práce v Prostějově: o nábor se snažila oříškárna i armáda

Davy především mladých lidí proudily ve středu do Společenského domu v Prostějově. Co je zde čekalo? Řada informací o středních školách i pracovních pozicích.

Skvělý Neužil vychytal po Slavii i Havířov

Hokejoví Jestřábi se rozjíždějí. Po dvou porážkách na startu soutěže si svěřenci Jiřího Vykoukala připsali druhou výhru v řadě, když po triumfu v Edenu zdolali i Havířov. Prostějov se opět mohl opřít o jistotu v brance, kterou představuje nová letošní jednička Jakub Neužil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení