Romové postávali před domy

Ulice v bezprostřední blízkosti nádraží střežili už půl hodiny po poledni, kdy měl do Přerova dorazit svolavatel akce Pavel Matějný, strážci zákona. Romy, postávající před domy, usměrňovali přítomní asistenti prevence kriminality. Malé pozdvižení nastalo poté, co zamířila do Škodovy ulice čtyřčlenná skupinka stoupenců krajní pravice. Neobešlo se to bez hlasité výměny názorů.

„Musíme se jim postavit, aby věděli, že z nich nemáme strach. Nechápeme ale, proč jim to město pořád povoluje. Kdyby jim to nepovolili, nikdo by sem nepřišel," rozčilovala se jedna z obyvatelek Husovy ulice.

Zklidnit emoce v sociálně vyloučených lokalitách bylo úkolem osmi romských asistentů prevence kriminality.

„Chlapi tu byli už od devíti hodin ráno a postupně obcházeli rodiny, aby je upozornili, že kolem jejich domů pochod projde. Snažili se zabránit tomu, aby nedocházelo ke konfliktům," přiblížil Pavel Grim, který působí jako mentor asistentů prevence kriminality u Městské policie v Přerově.

Pochod radikálů v Přerově - 1. května 2016

Pochod radikálů v Přerově doprovázela i výměna názorů s místními Romy. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přerov je křižovatkou, tvrdili organizátoři

„Nacionalistický první máj," jak nazvali stoupenci krajní pravice svou akci v Přerově, zahájily po druhé hodině odpoledne proslovy řečníků na náměstí Svobody. Svolavatel vysvětloval, proč si organizátoři vybrali právě Přerov.

„Už tady byly dvě nebo tři akce a myslíme si, že první máj patří na Moravu. Přerov je křižovatkou silničních a železničních cest, takže je to takové pomyslné centrum Moravy. Moraváci určitě nemají peníze jezdit na akce do Ústí nad Labem nebo do Prahy," řekl.

Řečníci ve svých proslovech nešetřili kritikou na všechny strany. Od polistopadové politické garnitury až po uprchlíky. Pavel Matějný ale v reakci na otázku, zda se neobává trestního stíhání, odpověděl, že na podobných výrocích nic není. „Kdyby mi nějaký můj kolega řekl, že jsem verbež, tak ho určitě nepůjdu zažalovat," konstatoval.

Pochod radikálů v Přerově - 1. května 2016

Pochod radikálů v Přerově. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Po skončení proslovů řečníků se pochod vydal z náměstí Svobody do Čechovy ulice kolem autobusového a vlakového nádraží. Jeho okolí spolu se vstupem do Škodovy ulice střežili těžkooděnci. Po celou dobu byl na trase pochodu také monitorovací vůz policie.

Jediná zastávka byla u sídla Exekutorského úřadu v Komenského ulici. Organizátoři to vysvětlovali tím, že je dnešní situace neúnosná a chtějí dosáhnout změny zákona v otázce exekucí. Pochod poté zamířil do Havlíčkovy ulice, a odtud se vydal zpět na náměstí Svobody. Hrstka přítomných se rychle rozešla.

Podle policie nebyl důvod k obavám.

„Monitorovali jsme aktivity svolavatele už v předchozím období a očekávali nízkou účast. Podle toho byla také nastavena bezpečnostní opatření. Těžkooděnci byli pouze v záloze a situaci venku hlídali policisté v uniformách a členové antikonflitního týmu," shrnula Michaela Sedláčková, styčná důstojnice pro národnostní menšiny z Krajského policejního ředitelství v Olomouci.

„Do opatření jsme nasadili také policisty z obvodních oddělení, speciálně vyškolených pro práci v sociálně vyloučených lokalitách, a využili i služeb asistentů prevence kriminality, kteří spadají pod městskou policii. Jsou to lidé přímo z lokalit a mají výbornou místní a osobní znalost," podotkla.

Výtržnosti po skončení pochodu

Stoupenci krajní pravice si ale podobně jako v minulých letech nechali excesy až na dobu, kdy bude pochod ukončen. „Zhruba hodinu a půl po skončení akce se čtyři její účastníci vydali do Škodovy ulice a došlo zde k výtržnostem," shrnula Michaela Sedláčková.

Podle svědků došlo ke střetu čtveřice s místními Romy, které ale policie rychle utnula. „Čtyři muži byli zajištěni a převezeni na služebnu k podání vysvětlení. Po provedení nezbytných úkonů budou propuštěni," řekla. Zbytek účastníků pochodu podle jejích slov bez potíží odcestoval z Přerova.