VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroměříž bude příští rok hospodařit s přebytkem 16,2 milionu Kč

Kroměříž – Kroměříž bude v příštím roce hospodařit s přebytkem. Zastupitelé města dnes schválili rozpočet s příjmy 395,1 milionu a s výdaji přes 378,8 milionu korun. Rozdíl 16,2 milionu korun radnice použije k úhradě dříve přijatých půjček a úvěrů.

21.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Na investice má vyčleněno 63,5 milionu korun, v letošním roce město podle starostky Daniely Hebnarové (ODS) investovalo zhruba 50 milionů Kč. Pro rozpočet hlasovalo 22 z 24 přítomných zastupitelů.

„Snažili jsme se, abychom nesnížili komfort občanů, ale zároveň se chovali odpovědně," uvedla Hebnarová. Podle vedoucího finančního odboru Radima Hlaváče radnice do rozpočtu zahrnula i 17 milionů Kč, které by měla získat díky rozpočtovému určení daní (RUD).

Podle odhadu ministerstva vnitra by přitom mohla obdržet až 28 milionů Kč. S ohledem na výtěžek z hazardu, predikovaný na 24 milionů a reálný asi poloviční, byla ale radnice opatrnější. Město naproti tomu přijde kvůli RUD asi o 15 milionů korun z dotací na knihovnu a na žáky.

Na tento rok má Kroměříž schválený rozpočet s příjmy zhruba 388 milionů a s výdaji zhruba 380 milionů korun. Přebytek byl také určen na splátky starších půjček. Podle Hebnarové letos radnice splatila asi 39 milionů korun a dluhové zatížení města se tak po dvouletém působení nového vedení města snížilo asi o 80 milionů korun na zhruba 120 milionů Kč. V příštím roce by se podle návrhu rozpočtu schváleného radou měl dluh města, pokud se nebude čerpat nový úvěr, snížit o dalších více než 36 milionů korun.

Podobně jako letos totiž město v rozpočtu počítá s úvěrem 20 milionů Kč. V tomto roce jej ale radnice nakonec nečerpala. Podle Hebnarové město naopak počítá s přebytkem hospodaření ve výši deset až 15 milionů Kč, který bude zakomponován do rozpočtu na příští rok. Podobně tomu bylo letos, kdy radnice do rozpočtu mohla zapojit přebytek 27 milionů korun, který město ušetřilo oproti schválenému rozpočtu na loňský rok. Mohlo tak například investovat do oprav koupaliště Bajda nebo Mateřské školy Mánesova.

Podle Hebnarové město letos na investice vynaloží zmíněných asi 50 milionů. Peníze kromě uvedených oprav putovaly také na rekonstrukci kina Nadsklepí nebo na opravy prostor pro městské informační centrum, které bude v provozu od ledna. V příštím roce hodlá Kroměříž investovat například 15 milionů do revitalizace sídliště Slovan, 13 milionů do rekonstrukce Slovanského náměstí a přes 11 milionů korun na zateplení Základní školy Zachar.

V roce 2013 by měly být zahájeny také práce na rekultivaci staré skládky v sousední obci Lutopecny. Projekt za zhruba 75 milionů korun bude rozložen do několika let, radnice na něj zřejmě získá dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Město podle Hebnarové plánuje například také revitalizaci zeleně na městském hřbitově, kde jsou některé stromy ve velmi špatném stavu.

Autor: ČTK

21.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Memoriál Otmara Malečka v Prostějově
12

Prostějovský velodrom od čtvrtka prozáří hvězdy

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Aut je na Prostějovsku zase více než loni, nejvíc jezdí škodovek

Moderní doba umožňuje lidem snadno se dostat ke koupi vlastního dopravního prostředku, díky čemuž se mnohým může zdát, že houstne doprava. Jak vyplývá z dat, většina ukazatelů má skutečně rostoucí tendenci.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení