VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se vypořádat s odpady? V Přerově představí Hanácké ZEVO

Přerov – S vlastním návrhem, jak v budoucnu řešit problém nakládání s komunálními odpady, přišla městská společnost Teplo. Ta hodlá veřejnosti představit takzvané Hanácké ZEVO, které by spalovalo odpad ze tří oblastí – Prostějovska, Olomoucka a Přerovska. S novou variantou zařízení pro energetické využití odpadu se může veřejnost seznámit na debatě v přerovském klubu Teplo, a to ve středu 16. dubna v 16 hodin.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Fakt, že se stal Přerov nejvhodnějším místem pro zbudování spalovny, mnohé obyvatele města popudil.

Obávají se dalšího znečišťování ovzduší – Přerovu totiž chybí dálniční napojení a není jasné, jak by se materiál do zařízení pro energetické využití odpadu dovážel.

Zastupitelé nakonec pod tlakem veřejného mínění slíbili, že o spalovně rozhodnou občané v referendu.

„Koncem minulého roku se společnost Teplo usnesla, že připraví vlastní variantu ideové studie ZEVO, tedy zařízení pro energetické využití odpadu, ve kterém by se zpracovával komunální odpad," uvedl jednatel technických služeb a radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Studie proveditelnosti ukázala na Přerov jako na jedno z nejvhodnějších míst pro zařízení, ve kterém by se spaloval zbytkový odpad z celého Olomouckého kraje. Počítá s tím, že by tato „továrna" zpracovala až 250 tisíc tun odpadu – a zároveň přinesla do přerovských domácností teplo i elektřinu.

„Přišli jsme nyní s variantou postavit zařízení s menší kapacitou, tedy 100 tisíc tun," upřesnil Václav Zatloukal. Jednalo by se o jednolinkové zařízení, které by pracovalo celoročně.

„Máme k dispozici studii, která řeší technologii zařízení, možné zdroje financování, provozně-ekonomické pohledy a další záležitosti. Původně se počítalo s dražší variantou, která řeší ZEVO na vysokém stupni ochrany životního prostředí," doplnil ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač.

Debata v Teplu

Lidé, kteří se chtějí podrobně seznámit s novou variantou Hanáckého ZEVO, můžou přijít ve středu 16. dubna do velkého sálu klubu Teplo na Horním náměstí.

„Tam se dozvědí, jak by zařízení pracovalo, kolik by stálo, jak by probíhal svoz odpadu a podobně," řekl.

Otazníky kolem referenda

Termín konání referenda, které by dalo jasnou odpověď na otázku, zda v Přerově bude spalovna, či ne, je ale stále nejistý.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) už loni řekl, že by se mělo uskutečnit v prvním pololetí roku 2014. Ve hře byl dokonce konkrétní termín – sobota 14. června.

SOUVISEJÍCÍ: Bude v Přerově referendum kvůli spalovně?

„Pracovní skupina, složená z koaličních i opozičních zastupitelů ale tento termín nepodpořila. Přesto dáme zastupitelům možnost, aby na svém jednání 28. dubna rozhodli, zda referendum vyhlásit, nebo ne. Pokud řeknou, že není vhodný čas, pravděpodobně by jeho vyhlášení padlo až na nové zastupitelstvo, které vzejde z říjnových komunálních voleb," konstatoval primátor.

Situaci komplikuje i fakt, že není stále ustanoven svazek obcí kraje, jenž by se zavázal k tomu, že bude do zařízení odpad dodávat.

„Když nevíme, které obce se nakonec zapojí, tak nemůžeme ani tušit, o kolik tun odpadu by doopravdy šlo. Dokud tato otázka nebude vyjasněna, je referendum předčasné. Stále nám také chybí zákon o odpadech, který je v této záležitosti jednou z klíčových věcí," uzavřel náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka za sebou v Prostějově nechala vyplavenou nemocnici, divadlo a zaplavené ulice.
11

Divadlo se stále vzpamatovává z krupobití. Otevře však včas

Ilustrační foto.

Muž se dobýval do cizího auta šroubovákem. Spletl jsem si jej se svým, hájil se

Ve vesnicích zavřely obchody, zájemci o ně nejsou

Prázdné výlohy a regály, ze kterých zmizely potraviny i další zboží. V mnohém se nyní obce na Prostějovsku podobají. Pokud zde totiž donedávna vládl díky smíšeným zbožím čilý ruch, ten je nyní minulostí.

Sportovní halu na reálném gymnáziu otevřou později, oprava má zpoždění

Nepříjemnou zprávu pro žáky, studenty ale také sportovce má vedení reálného gymnázia v Prostějově.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Prostějov hrál v Uničově bez gólů. Ztracené dva body, litoval Machala

Uničov vstupoval do utkání s Prostějovem s jasným cílem uhrát první body. Povedlo mu to tak napůl. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení