VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf John Crane Sigma: To nejlepší je před námi, náš rozvoj nekončí

Olomouc - Sebedůvěra a klid vyzařují z generálního ředitele společnosti John Crane Sigma Stanislava Štafy. Když vypráví o pozici strojírenské firmy z Lutína na Olomoucku na českém i světovém trhu, v hlase neskrývá hrdost.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Generální ředitel John Crane Sigma Stanislav ŠtafaFoto: archiv firmy

Milí čtenáři regionálního Deníku
přinášíme vám nový seriál nazvaný Společenská odpovědnost. 
Možná si myslíte, že se vás toto téma netýká. Opak je ale pravdou. V našem regionu žijeme všichni společně, všichni se podílíme na utváření našeho okolí. Někdo jako podnikatel, někdo jako čtenář, někdo jako novinář. Všichni jsme však zrcadlem našeho kraje.
Každý týden vám proto v našich novinách představíme jednoho z šéfů velkých moravských firem. Nepůjde o ledajaké společnosti. Představíme vám podnikatele, kteří umějí nejen dobře obchodovat, ale také si uvědomují, že je část peněz potřeba vracet zpět do regionu. Přečtěte si, jakou životní filozofii mají osobnosti, jimž není lhostejné, co se děje kolem.
Martin Nevyjel, divizní šéfredaktor, martin.nevyjel@denik.cz

„Nechci tvrdit, že jsme nejlepší ve všem a všude, ale podle shrnujících parametrů jsme špička," popisuje ředitel, který ve firmě pracuje od jejího počátku.

Před dvaceti lety nastoupil jako technolog. Nyní řídí přes čtyři sta zaměstnanců, plánuje další rozvoj společnosti a rozšíření výrobních kapacit.

V exkluzivním rozhovoru pro regionální Deník prozrazuje, jak firma John Crane Sigma využila hospodářskou krizi ve svůj prospěch.

Stanislav Štafa také prozrazuje, jakým způsobem se firmě daří držet v těžké konkurenci mezi výrobci mechanických ucpávek a pružných membránových spojek ve světové špičce i jak se snaží být společensky odpovědní.

Kdy jste svou kariéru spojil se společností John Crane Sigma?
Před dvaceti lety jsem nastoupil jako technolog.

Nyní firmu vedete a řídíte práci více než čtyř stovek zaměstnanců. Poradíte čtenářům, jak se mohou dostat do tak vysoké manažerské pozice?
Neporadím. Měl jsem štěstí (smích).

Jen štěstí? To by určitě nestačilo…
Tak dobře. Musíte mít znalosti, musíte chtít, musíte mít respekt kolegů a sám je musíte uznávat. Pak to jde.

Společně s firmou jste letos oslavili dvacetileté výročí aktivit společnosti. Co považujete za největší úspěch, co byste si napsal na vývěsní štít?
Nepsal bych tam nic. Věřím totiž tomu, že to nejlepší je teprve před námi, že náš rozvoj nekončí. Těší mě ale, že naši zákazníci ve světě přesně vědí, kde je Lutín a co tady vyrábíme. John Crane v Lutíně je vzorovým závodem pro řadu našich sesterských firem.

Když se ohlédnete do minulosti, tak za sebou jistě důležité milníky máte. Kde spatřujete ty nejvýznamnější momenty historie firmy?
Určitě zásadní událostí byl přechod do výlučného vlastnictví společnosti John Crane v roce 1997. Díky silnému a cílevědomému vlastníkovi, který měl chuť investovat, jsme dostali šanci k dynamickému rozvoji. Ve třech vlnách jsme během patnácti let rozšířili tým zaměstnanců i výrobní plochy. Nyní dokončujeme zatím poslední projekt. Za šedesát milionů jsme postavili novou administrativní budovu, rekonstruovali původní administrativu na výrobní halu, a tak se připravili na další expanzi výrobní kapacity.

Čím přesně se zabýváte?
Vyrábíme komponenty pro produkty ze standardního portfolia John Crane a některé z nich i kompletujeme do finálního výrobku. Mechanické ucpávky, spojky, různé dílce pro těsnicí systémy a ložiska. Umíme vyrobit jakýkoli kovový díl kvalitně, rychle a s konkurenceschopnými náklady, samozřejmě pokud výroba odpovídá možnostem našeho zařízení. V tom je síla lutínského závodu John Crane.

Kam vaše výrobky směřují?
Dodáváme do celého světa. Do celá Evropy včetně teritoria bývalého Sovětského svazu, Mexika, Jižní i Severní Ameriky, Japonska, Austrálie, arabských zemí, Singapuru. Naše výrobky se používají v elektrárnách, ropných rafineriích, chemických a farmaceutických továrnách. Najdete nás stejně tak při dopravě plynu či ropy, jako i výrobě potravin nebo v oblasti vodního hospodářství. Náš byznys je spojený s rotačními zařízeními, jako jsou čerpadla, kompresory, vývěvy, dmýchadla. Jak říkal jeden z mých profesorů na vysoké škole, čerpadlo je hned po motoru nejčastěji používaný stroj, takže práce a příležitostí máme opravdu hodně.

Jaká je pozice vaší společnosti na světovém trhu? A jak je to u nás?
Vidíme se jako světový lídr v oboru. Nechci tvrdit, že jsme nejlepší ve všem a všude, ale podle shrnujících parametrů jsme na špičce. V České republice je naše pozice založena i na historii. John Crane totiž v zemi od roku 1969 poskytl do Sigma Lutín licenční výrobu jednoho typu ucpávek příští rok tady budeme pokračovat v oslavách, tentokrát to bude 45 let výroby ucpávek v Lutíně!

Udržet se na špičce musí být v současné konkurenci těžké. Jak bojujete s ostatními firmami? Lepšími technologiemi, lidskými zdroji či vzděláváním…
Bojujeme férově. Firma je postavená na pevných etických zásadách. Etický kodex považujeme za velmi důležitý. Spousta zaměstnanců u nás kvůli těmto zásadám pracuje. Samozřejmě máme také vysokou technickou úroveň i kvalitní zákaznický servis.

Soupeřit s konkurencí se vám dařilo i během hospodářské krize. Jako jedna z mála firem jste na ni zareagovali dalším rozvojem a rozšířením výroby. Co vám tyto kroky umožnilo?
To, že jsme součástí velké rodiny John Crane. Přesunula se k nám práce z jiných míst ve světě. Museli jsme však dokázat, že práci zvládáme lépe, což znamená rychleji, levněji a stejně kvalitně. Využili jsme příležitosti. Nyní patříme mezi čtyři největší výrobní závody John Crane ve světě. Lutín představuje z pohledu investic pro John Crane velmi zajímavé místo.

Deník hledá v regionu společensky odpovědné firmy. Patříte mezi ně. Jak se u vás společenská odpovědnost projevuje?
Dáváme lidem jistou, dobře placenou práci v bezpečném prostředí. Chováme se ekologicky. Vytváříme podmínky pro to, aby naši zaměstnanci mohli být díky své dobré práci prospěšní regionu. Podporujeme některé regionální neziskové organizace, ale to je až „druhá vlna" naší společenské odpovědnosti tou první jsou naši zaměstnanci a naše společnost.

Patříte mezi stabilní společnosti, které nabízejí i přes stagnující pracovní trh lidem zaměstnání. Jak se vám daří získávat kvalitní a věrné pracovníky?
Jsme silná a stabilní lokální firma, zájemců o práci máme dost. Vždycky jsme se snažili budovat pozitivní reputaci John Crane především v regionu, a to se nám vyplácí. Můžeme si dovolit lidi vybírat. I když musím přiznat, že na některé odborné pozice se nám zaměstnanci hledají obtížněji. Přece jen vyžadujeme kombinaci specifických odborných znalostí, procesních znalostí, aktivní angličtinu a pozitivní přístup k práci. To je čtyřkombinace, která se hůře hledá. Neznamená to ale, že by takoví lidé v regionu nebyli. Někdy tak o pracovníky bojujeme i s konkurencí.

Co odborníkům nabízíte? Proč by u vás měli chtít pracovat a jak se je snažíte přimět, aby zůstali?
Interními průzkumy si průběžně ověřujeme důvody toho, proč u nás zaměstnanci pracují. Nejčastěji zmiňují práci pro silnou značku a pro hodnoty, které firma vyznává. Nabízíme také možnosti, jak se rozvíjet a vzdělávat. Spousta z kolegů oceňuje kulturu a atmosféru, která umožňuje seberealizaci a dává určitou míru svobody. Víme však, že jen s tím bychom na trhu neuspěli. Proto „útočíme" také odměnami a zaměstnaneckými výhodami. V poslední době oceňujeme konkrétní aktivity, nápady, projekty, zlepšováky. Je to trend, který razí čím dál více firem.

Připravujete pro zaměstnance společenské či kulturní akce?
Každoročně organizujeme několik událostí pro zaměstnance. Takovéto akce doplňují zaměstnanecké výhody a zároveň posilují oblast společenské zodpovědnosti. Každé jaro chystáme firemní ples, pokaždé charitativním výtěžkem pomáháme nějaké regionální organizaci. Na podzim plánujeme den otevřených dveří.

Autor: Lucie Bukvová

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Michal Pekárek

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

Memoriál Otmara Malečka ozdobí zahraniční hvězdy

Osmnáctý ročník Memoriálu Otmara Malečka se může pochlubit velmi atraktivní startovní listinou. Vedle české špičky se na prostějovském velodromu představí například olympijský medailista a pětinásobný mistr světa Theo Bos nebo úřadující mistryně světa na silnici Amalie Dideriksenová.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Úřad práce očekává v září příchod absolventů

Blíží se konec prázdnin, což pro mnoho absolventů znamená povinnosti spjaté s hledáním zaměstnání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení