Časy, kdy v Protivanově fungovala dílna Oděvního podniku, jsou pryč. Ta tady dávala práci téměř čtyřem desítkám pracovníků. Zůstaly jen vzpomínky a lidé, kteří se zase sešli. Tentokrát už ne u šicích strojů, ale v hospodě, a moc se při tom vzpomínalo.

„Šili jsme asi úplně všechno. Raglanové pláště, sukně, saka, bundy nebo uniformy pro lesáky. Naše výrobky šly hlavně na východ, ale také do Francie, či do Spojených států,“ říká Jaroslava Kovářová, která pomáhala organizovat první setkání bývalých pracovníků Oděvního podniku v Protivanově.
Ve firmě pracovaly především ženy z Protivanova, Bukové a Malého Hradiska. „Zkrátka to byla obživa pro místní ženské. Dnes je tady zvlášť pro mladá děvčata jen velice málo pracovních příležitostí,“ popisuje situaci další organizátorka Jarmila Ošlejšková.

„Ráda vzpomínám na věci, které jsme v práci společně zažívaly. Třeba když jsme šly na svatbu dcery jedné naší spolupracovnice. Požádaly jsme mistra, jestli se můžeme jít podívat, a když nám to povolil, tak jsme si my ženské oblékly plyšové pláště, které jsme právě šily. Byly pruhované a chlupaté a docela jsme naším zjevem šokovaly svatebčany. Snad je už promlčené, že jsme použily firemní oblečení,“ připomíná události Ošlešková.

Na setkání přišlo asi čtyřicet bývalých spolupracovníků. Dostavili se i dva skutečně úctyhodní pamětníci - František Procházka a Marta Kopecká, kteří budou mít brzy devadesát roků. „Když tady OP provoz ukončil, hodně lidí odešlo do předčasného důchodu. Někteří dojíždí do Prostějova, další hledají práci v obci a v okolí, ale té moc není. Setkání se mi líbilo. Popovídali jsme si a zazpívali, a ani jsme se moc neunavili, protože do šedesáti jsme všichni ještě pořád mladí, a pak už to musíme nějak vydržet,“ rozloučila se Ošlejšková.

Na stole ležela i kronika dílny se zápisy o tom, jak pracoval kolektiv brigády socialistické práce. Jeho členové si mimo jiné dali závazky: „Ušetříme dle celoroční kvóty jedno procento elektrického proudu, což činí částku 250,- Kčs. Dále úsporou materiálu, otopu a údržbou všech krátkodobých předmětů ušetříme na vlastních nákladech z plánované celoroční kvóty 3 900,- Kčs.“