„Tehdy tyto služby vlastníkům půdy naprosto chyběly. Drobní zemědělci a pěstitelé měli problém s nově zakoupenými výrobky. Nebyly k sehnání náhradní díly a pokulhávaly i servisní služby. Během krátké doby se moje klientela natolik rozrostla, že už jsem na práci nestačil sám. Musel jsem rozšířit firmu o dílny pro opravy, výrobu náhradních dílů a další budovy nutné pro zázemí,“ zavzpomínal Pavel Šálek. Dalším impulsem pro něj byl rozpad koncernu Agrostroj. Od správce konkurzní podstaty tehdy prozíravý podnikatel odkoupil technickou dokumentaci a začal sám se svými spolupracovníky s finální montáží malotraktorů, jejichž díly už sám vyráběl.

„Ve výrobě malotraktorů jsme takřka soběstační, pouze motor nebo pneumatiky nám dodává specializovaný výrobce. Za dvanáct let, co se výrobou zabýváme, doznal už náš výrobek mnoha změn. Vývoj jde rychle kupředu a my se musíme přizpůsobovat. O to se starají naši dva konstruktéři,“ vysvětlil Šálek.

Dnes už jsou jeho malotraktory známé nejen v České republice, ale také na Slovensku, ve Finsku, Polsku, Maďarsku, Estonsku nebo v Litvě. Pavel Šálek se teď intenzívně připravuje na expanzi do zemí evropské unie.

„To není jednoduchá ani levná záležitost. V dohledné době mě čekají zkoušky z přísných evropských norem a předpisů, které jsou pro import výrobků potřebné,“ uvedl Pavel Šálek. „Jen mě trošku mrzí, že naše republika se k malým firmách chová doslova macešsky. Nemáme žádnou podporu oproti daňovým prázdninám a dalším úlevám pro zahraniční firmy. Přitom celá řada malých českých firem je stálým a spolehlivým zdrojem příjmů pro státní pokladnu,“ dodal s trpkostí Pavel Šálek.