VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liga mistryň vyžaduje supertým

Prostějov - S novým trenérem prostějovských volejbalistek Miroslavem Čadou o změnách v kádru, nových výzvách a také o tom, proč dal vale ruské nabídce.

28.5.2008
SDÍLEJ:

Miroslav ČadaFoto: DENÍK/Jan Dočkal

Dvanáct let v Brně, pět titulů. Jmenuji se Miroslav Čada a přicházím do Prostějova vyhrát Český pohár, extraligu a uspět v Lize mistryň. Tak by mohlo v kostce znít okázalé ántré nového trenéra volejbalistek Prostějova. Zkušený lodivod slovenské reprezentace v těchto dnes skládá supertým, který dá zapomenout na čtvrté místo a navíc oslní i v neprestižnější klubové volejbalové soutěži světa Lize mistryň. „Champions League byla pro mě obrovská motivace. Úkolů se nebojím,“ prohlašuje v klidu. Bude se stejným klidem zvládat i vysoké ambice, očekávání, jaká VK Prostějov pro sezonu 2008/09 má?

Co rozhodlo pro Prostějov?
Rozhodl pocit, že se chci jako trenér dál realizovat a Champions League byla obrovská motivace. S Brnem jsme byli několikrát mistry republiky, ale do této soutěže jsme se nedostali, protože nejde jen o sportovní stránku, ale je tam i náročnost po organizační i finanční stránce. Spojené jsou s tím také televizní přenosy. Takže především z tohoto důvodu jsem rád přistoupil na nabídku Prostějova. Myslím, že i družstvo bude podle toho složené.

V současné době jednáme s nejlepšími českými a slovenskými hráčkami. Naše představa je taková, že bychom měli tým složit především z těchto hráček obou zemí. Rádi bychom i přivedli jednu nebo dvě výborné legionářky samozřejmě na úrovní minimálně nejlepších našich hráček. Jinak si myslím, že organizačně to Prostějov umí a už se na tu soutěž těším.

To znamená, že v kádru Prostějova dojde k zemětřesení?
Předpokládám, že v současném kádru dojde k velikým přesunům. Už sedmi hráčkám bylo oznámeno, že s nimi v rámci této vysoké soutěže nepočítáme, protože přeci jen, nechceme být za otloukánka. Chceme to odehrát důstojně.

Je číslo sedm konečným stavem?
Zatím odešlo sedm hráček a možná, že ani toto číslo není definitivní.

Není to až příliš velký zásah? Úspěchy, které chce vedení Prostějova hned, málokdy přichází, když se udělá tolik změn. Koncepční to zrovna není. Nemáte z toho trošku obavy?
Nebojím se toho. Je to těžké, ale ta situace to vyžaduje. Já si myslím, že budeme mít velký tréninkový prostor pro to, aby se hráčky dostaly do formy.

Mezi těmi sedmi byly i některé, které chtěly z Prostějova odejít sami?
Musím přiznat, že když jsem mluvil s těmi hráčkami, protože některé mám i ve slovenské reprezentaci, tak všechny tady chtěly zůstat. To je velká čest. Když se sezona úplně nepovede, tak většinou se hledají různé mouchy a tým má vnitřní problémy. Pro klub je velice dobře, že neodchází zhrzené nebo naštvané. I přesto, že se ne vše povedlo, chtěly zůstat.

Z jakého důvodu odchází Michaela Fraňková?
Přijde lepší hráčka.

Kritizovaná Kapitánka Solange Soaresová zůstává?
Solange je jedna z hráček, která by měla zůstat. Znám ji po stránce charakterové i její pracovitost v tréninku a myslím si, že i když neměla povedenou sezonu, tak do kolektivu by měla být zapojena. Neříkám, že v roli kapitánky, ale místo by měla mít.

Objeví se v týmu i nějaká hráčka, kterou jste vedl v minulé sezoně v Brně?
Myslím, že ano.

Jedna?
Minimálně jedna. Teď nechci spekulovat. Zveřejnit mohu jedno jméno hráčky, se kterou se pravděpodobně domluvíme, a to je Milada Spálová. Je to nejlepší česká volejbalistka loňského roku. Po té, co absolvuje lékařské testy u docenta Koláře, se tady objeví. To je známka top kvality.

Při výběru hráček máte volnou ruku. Hrálo i to roli při rozhodování, zda do Prostějova půjdete?
Zcela určitě. Byl jsem takhle zvyklý pracovat v Brně. Při jednání jsme se rychle domluvili. Pokud mám nést plnou zodpovědnost, tak musím mít volnou ruku. I samotné získávání posil probíhá tak, že nejprve ty hráčky oslovuji já.

Máte nějaký finanční strop?
Zatím jsme neodmítli žádnou, že by byla drahá.

Do kdy chcete mít kádr pohromadě?
Kádr bychom měli mít definitivně do konce června. To znamená, že ještě před dovolenou by to mělo být komplet.

Dostanou v této sezoně šanci i mladší talentované hráčky, nebo pro ně nebude prostor?
V prvé řadě mě bude zajímat výkonnost. Družstvo musí být složené rovnoměrně. Nemohou tady být pouze starší zkušené hráčky, ale musí to být vyvážené střední i mladou generací. Některá z mladých šanci dostane.

Jak vidíte šance Prostějova v nejprestižnější soutěži Evropy?
Soutěž je velice těžká, ošidná. Hodně bude záležet na vylosování. Ale samozřejmě nemůžeme jít do toho s tím, jak budeme všechny porážet. Každopádně bychom ale nějaké utkání chtěli vyhrát.

A vyhrát budete chtít i extraligu s českým pohárem. To bude pro hráčky jistě velký zápřah, pro jeho zvládnutí bude asi nutná i kvalitní široká soupiska, souhlasíte?
Ano, ten kádr musí být hodně silný, nejenom co se týká poháru. Samozřejmě může přijít zranění i různé jiné problémy. Nepočítám jen se silnou šestkou, ale obecně kádr, si myslím, že bude dostatečný. Hráčky budou mít takovou sílu, aby kterákoliv z nich nastoupila k utkání české extraligy a zářila.

Získal jste informace o hráčkách i klubu od bývalé trenérky Táni Krempaské?
Tak já jsem to družstvo znal. Jednak tady byly tři hráčky ze Slovenska, a taky jsem některé hráčky trénoval ať už v Brně nebo v reprezentaci. Takže informací jsem měl dost.

Z vašeho bydliště to máte do Prostějova blízko, budete dojíždět?
Budu dojíždět, ale přece jenom tady budu mít i bydlení v případě různých variant. Neříkám, že budu dojíždět každý den, ale každopádně většinu nocí strávím doma.

Bude pro vás obtížné skloubit roli reprezentačního trenéra Slovenska s prostějovským angažmá?
No, tam je problém především v srpnu. Pokud se nedostaneme teď přímo na mistrovství Evropy, tak budeme pokračovat začátkem září a k tomu bude i celosrpnová příprava, takže v tom mě pomůže jednak asistent a jednak kondiční trenér, které mám připravené.

Prozradíte jejich jména?
Zatím to ještě nechci pustit, protože právě jednají v klubech. Tisk se to ještě nesmí dozvědět. Jména budou známa do pátku. Přivedu si i lékaře, maséra a statistika. V roli asistentů budou trenéři, se kterými jsem spolupracoval.

Byla vaše podmínka při podpisu smlouvy v Prostějově, setrvání u slovenského týmu?
Bylo to postavené tak, že mám smlouvu se slovenským svazem a já jsem to musel respektovat. Kdyby to tak Prostějov postavil, tak bych to viděl jako překážku. Ale neříkám, že neřešitelnou.

Už máte naplánovanou přípravu?
Mám představu, že začneme lékařskými testy na začátku srpna. S kondiční přípravou počítám ve Vysokých Tatrách a herní s mezinárodními zápasy i v zahraničí.

Měl jste také nabídku z Ruska. Bylo to těžké dilema?
Musím říct, že s Ruskou stranou jsem jednal přes agenturu a trochu se to vleklo. Jakmile do toho vstoupil Prostějov, tak se situace hodně změnila a brzy jsme byli domluvení. Tím, že se to natahovalo, byla pro mě volba Prostějova s vidinou Champions League rozhodující. Už jsem nečekal na další podmínky ze strany Rusů.

Po dvanácti letech jste opustil Brno. Je pro vás úspěch s Prostějovem nová profesní výzva?
Určitě. Už jsem potřeboval klubem trošičku oživit.

Těžký krok?
Můj odchod z Brna byl trošku složitější. Přece jenom Brno byl takový rodinný tým, na kterém jsem se podílel po všech stránkách. Trenérské, manažerské atd… Musel jsem to řešit i s fakultou, kde působím jako učitel a rektor trenérských směrů. Pro mě bylo pozitivní, že děkan mě maximálně vyšel vstříc. Bere to tak, že i pro zviditelnění fakulty, to není zlé. Budu tam jen na částečný úvazek, ale nechci ztratit kontakt s teorií. Pro obě strany je to výhodné.

Autor: Jan Dočkal

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Exekuce.
DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Kostelec na Hané

Na revitalizaci sídliště si v Kostelci počkají. Nejméně rok

Silně podnapilý muž vyhrožoval servírce. Skončil na záchytce

Vyhrožováním skončila pondělní návštěva čtyřiašedesátiletého muže v hostinci na Prostějovsku. Před osmnáctou hodinou zde vzhledem ke zjevné silné podnapilosti odmítla servírka obsloužit a prodat mu další alkohol.

Rizikové silnice: kde je nejkritičtější místo v Olomouckém kraji?

Nejrizikovějším místem pro řidiče v celém Česku je mírná zatáčka na severu Olomouckého kraje.

Koupaliště na Prostějovsku hlásí změny, počet zůstane stejný

Přípravy v plném proudu. Atmosféra na koupalištích je na Prostějovsku dva měsíce před začátkem sezóny různá – někde jsou v plánu menší vylepšení, jinde naopak chystají poslední koupací sezónu před velkou proměnou. 

Prostějovská porodnice otevře dveře. Přijďte na prohlídku

Prohlídka porodního sálu, návštěva novorozeneckého oddělení, seznámení s porodními asistentkami i přednáška ohledně přípravy k porodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies