Prostějovští Orli infarktový zápas vyhráli 76:75 a mohou se těšit na páteční semifinále. Pardubice žily do poslední vteřiny, v poháru ale končí.

Východočeská „Beksa“ v úvodu střetnutí prokázala, proč se nachází na prvním místě tabulky skupiny A1 basketbalové Mattoni NBL.

Díky precizní obraně se Pardubice dostaly do vedení 10:4. Prostějovští Orli se chytili až prvním vstupem Benase Veikalase na novojičínskou palubovku., který přesnou trojkou stáhl vedení soupeře.

Vedení se v první čtvrtině přelévalo ze strany na stranu. Pardubický Martin Marek trefil z velké vzdálenosti střelu za tři body, v poslední vteřině ale Radoslaw Hyzy rovnal na 21:21.

Ve druhé čtvrtině si Orli vypracovali důležitý náskok. Staral se o něj zejména Veikalas, který byl nejlepším střelcem svého týmu. Pardubice v obraně oproti úvodu výrazně polevili a nechali Prostějov střílet otevřené střely.

Hráči „Beksy“ naopak v útku marně zkoušeli střílet z těžkých pozic a proto se Prostějov po trefě Davida Marka za tří body ujal jedenáctibodového vedení, které bylo nejvyšší v celém zápase.

S Východočechy to nevypadalo vůbec dobře, ale k útoku zavelel Petr Bohačík, který svou smečí povzbudil ostatní spoluhráče. Pardubice tak ještě do poločasu skóre stáhly na 41:35.

Vstup do druhé půle Orlům znovu nevyšel. Po trojce Zbyňka Pospíšila a trefě Petra Bohačíka se Pardubice rychle dostali do mírného vedení.

Orli ve třetí čtvrtině prohrávali už 9:17, pak ale nastal další obrat k lepšímu, který odstartoval už třetí přesnou trojkou Veikalas. Litevce napodobil i David Marek a Prostějov tak po třiceti minutách vedl 60:57.

Čtvrtá čtvrtina přinesla boj o každý míč. Oba týmy pod tíhou důležitosti zápasu dělali příliš chyb a Pardubice, které v této fázi zápasu táhl Petr Bohačík, se stále držely na dostřel.

Prostějovské vedení se přelévalo v rozmezí tří až pěti bodů až do samotné koncovky zápasu. V poslední minutě ale Marcus Arnold, který část zápasu nehrál pro potíže s kolenem, snížil na 72:70.

Jako klíčový moment se ukázal útočný doskok prostějovského Yemiho Nicholsona po kterém se Orli dostali do čtyřbodového vedení.

Na to ale dokázal zareagovat Derek Wright, který trojkou snížil na 76:75!

Pardubice logicky faulovaly, ale Veikalas zahodil oba trestné hody. Východočeši tak šest vteřin před koncem šli do útoku. Stačilo jim skórovat za dva body a hráli by semifinále poháru.

Jenže Wright nepochopitelně vzal vše na sebe a rozhodl se ke střele za tři body. Ke smůle Pardubic míč obroučkou nepropadl a Prostějov uhájil vítězství 76:75.

„Vypadá to, že to v zápasech mezi námi a Pardubicemi nemůže být ani jiné. Já jsem rád, že to dopadlo jak to dopadlo, měli jsme trochu štěstí, protože tam Pardubicím nepadla poslední střela,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi prostějovský rozehrávač David Marek, který sváděl tvrdé souboje se svým bratrem Martinem, který obléká dres „Beksy“.

„Mám trochu nevýhodu, protože on má asi o čtyřicet nebo padesát kilo víc. Musí s tím bojovat, co se dá dělat,“ smál se prostějovský hráč.

V pátek tak Orli v Novém Jičína nastoupí k semifinálovému utkání pravděpodobně proti domácímu Unibonu, pokud zvládne roli favorita ve večerním souboji proto Ústí nad Labem.

„Pro ně bude výhoda nejen to, že hrají čtvrtfinále s Ústí, ale hlavně to, že budou mít výhodu domácího prostředí, ve kterém jsou o hodně silnější,“ říká před pátečním soubojem David Marek.

BK Prostějov – BK JIP Pardubice 76:75 (21:21, 41:35, 60:57)

Nejvíce bodů: Veikalas 18, Landry 14, Lawrence 12, Marek 11 – P. Bohačík 16, Pospíšil 13, Wright 10.

Střelba za 2 body: 18/42 – 22/46. Trojky: 6/16 – 4/14. T. H.: 22/27 – 19/27. Fauly: 23:28.