Po první čtvrtině vedli Orli 28:16 a měli zaděláno na pohodové vítězství. Ještě lépe pak hosté zvládli druhou desetiminutovku. V 16. minutě zápasu vedl Prostějov doslova děsivým skóre 50:16.

„Zápas jsme začali trošku vlažně, pak jsme se ale rozběhli a předváděli výbornou hru směrem dopředu. V obraně jsme získali spousty míčů, což vedlo k našemu vysokému vedení už v prvním poločase,“ hodnotil trenér Prostějova Peter Bálint.

Spokojený s prvním poločasem naopak nemohl být domácí kormidelník. „Docela dobře jsme začali, pak jsme polevili. Nedovedu si vysvětlit, proč jsme přestali být aktivní v útoku. Úplně se nám rozsypala hra,“ řekl trenér Plzně Dominik Feštr. „Prostějov na nás přitlačil a výsledkem byl hrozivý rozdíl.“

Jak zle to vypadalo s plzeňským celkem ve druhé čtvrtině, nakonec se žádný debakl nekonal. Od druhé čtvrtiny se Orli až příliš uspokojili vysokým vedením a naopak domácí zapnuli na vyšší obrátky.

„Ve druhé půli jsme začali hrát úplně jiný zápas,“ konstatoval plzeňský trenér. „Hráči měli najednou chuť do hry a nakonec jsme uhráli solidní výsledek,“ dodal. Za domácí se hodně prosazoval exprostějovský Pavel Novák, který v zápase zaznamenal 17 bodů.

Orli se ve třetí čtvrtině prosazovali zejména z prostru za tříbodovou linií. A především díky úspěšným trojkám zvítězily i ve třetí čtvrtině. Poslední desetiminutovka ale ze strany hostů za moc nestála.

Hostující trenér Peter Bálint dal příležitost mladším hráčům, což bylo znát zejména v obraně. Pod prostějovským košem úřadovalo zkušené plzeňské duo Kovanda s Fránou. Poseldní čtvrtinu vyhráli domácí s přehledem 26:14. Celý druhý poločas pak 40:32.

„Mělo by to kluky povzbudit. Vyhrát poločas s Prostějovem, ať k tomu přistoupil jak přistoupil, to se počítá,“ upozornil domácí kouč Feštr.

„Náš výkon ve druhé půli byl podprůměrý. Vlastní nedůsledností jsme soupeři dovolili skórovat,“ hodnotil kouč hostů Bálint. „Naše výhra ale byla zasloužená,“ dodal prostějovský lodivod, jehož tým se prezentoval výbornou střelbou trojek, kterých zaznamenal celkem čtrnáct. Orli paradoxně měli vyšší úspěšnost střelby z trojkové vzdálenosti než u trestných hodů. Nejvíce bodů si připsal Benas Veikalas. Hned za ním byl pak v bodovém hodnocení jeho krajan Šležaš.

V sobotu prostějovský tým přivítá na své palubovce dalšího papírově slabého soupeře. Zápas proti USK Praha startuje v 17 hodin.

Lokomotiva Interconex Plzeň – BK Prostějov 65:88 (16:28, 25:56, 39:74)

Rozhodčí: Macela, Galajda, Karásek. Střelba 3b.: 10/3:27/14. Střelba 2b.: 55/23:42/20. TH: 19/10:20/6. Doskoky: 28:31. Chyby: 21:18.

Lokomotiva Plzeň: Novák 17, Kovanda 15, Honomichl 11, Frána 10, Soukup 5, Pecka 4, Suchý 2, Dvířka 1, Kubizňák 0, Mandík 0, Mařík 0, Říha 0. Trenér: Dominik Feštr.

BK Prostějov: Veikalas 20, Šležas 13, Prášil12, Nicholson 9, Landry 9, Dokoupil 7, Hyzy 5, Lawrence 5, Tóth 5, Marek 3, Bohačík 0, Krakovič 0. Trenér: Peter Bálint.