Orli jsou ve finále! V rozhodujícím duelu nedali Pardubicím šanci

Prostějov – Suverénním způsobem postoupili basketbalisté Prostějova do finále Mattoni NBL. Orli v rozhodujícím pátém semifinálovém klání na domácí palubovce rozdrtili Pardubice 103:69: a nyní se mohou těšit na sérii o zlato proti Nymburku.

13.5.2014

Radost Orlů Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Na Pardubice, které nezužitkovaly vedení v sérii 2:1, čeká série proti Opavě.

„Jsme přešťastní, že jsme znovu ve finále. Sezona byla velice těžká, jsem hrdý na to, jak kluci zvládli i celé semifinále," prohlásil prostějovský trenér Zbyněk Choleva.

„Prostějov postoupil zaslouženě. To, co předváděl celou sezonu, se teď odzrcadlilo v posledních dvou zápasech semifinálové série," uvedl pardubický kouč Dušan Bohunický.

Orli vstoupili do rozhodujícího duelu sebevědomě a tříbodovou akcí. Hosté se ani nestihli na prostějovské palubovce rozkoukat a již prohrávali 10:0.

Prostějovský náskok v první čtvrtině vystoupal až na šestnáct bodů. Pardubice dokázaly snížit, jenže v závěru periody znovu inkasovaly tvrdý direkt a výsledek zněl 36:21.

„My jsme nezachytili začátek a domácí tým se dostal do pohody. Po celý zápas byl agresivnější a my jsme byli skoro ve všech situacích pozdě. Domácí hráli s daleko větší chutí a lehkostí než my," konstatoval kouč Pardubic.

Trojková kanonáda

Také do druhé čtvrtiny vstoupili prostějovští basketbalisté rázně.

Východočeši ještě ucítili šanci na zvrat, když na kontě prostějovských pivotů začaly přibývat osobní chyby.

Výrazné snížení skóre nenastalo, naopak prostějovský Bohačík trefil svoji další trojku a skóre znělo 60:38.

Dvaadvacetibodový náskok si Orli odnesli i o poločase do šatny.

Ve třetí čtvrtině domácí pohodlný náskok kontrolovali a dokonce vedení zvýšili až na osdmadvacet bodů.

Pardubický Sanders navíc dostal ve 37. minutě svoji pátou osobní chybu a o osudu utkání a postupujícím do finále bylo definitivně rozhodnuto.

Ve čtvrté čtvrtině pokračovali Orli v trojkové kanonádě a skóre se brzy vyšplhalo na 89:56.

Jako v dobách vrcholné formy

Nadšení prostějovští fanoušci, kteří solidně naplnili halu, mohli skandovat: „finále, finále!"

„Přišlo spoustu lidí, tak bychom to chtěli vidět každý zápas. Já věřím, že po takovém výsledku si k nám cestu znovu najdou. Dneska jsem předvedli výkon, který jsme předváděli v dobách, kdy jsme měli vrcholnou formu," prohlásil prostějovský trenér Choleva.

Orli si o český mistrovský titul zahrají popáté v řadě. Podaří se jim letos potrápit neporazitelný Nymburk?

„Pokud bychom si přenesli energii, entuziasmus a vysoké procento střelby, tak si myslím, že by se Nymburk musel bát o výsledek," prohlásil prostějovský kouč Choleva.

BK Ariete Prostějov – BK JIP Pardubice 103:69 (36:21, 62:40, 83:55)

Rozhodčí: Dolínek, Vyklický, Vondráček. Střelba 2b: 41/68 – 22/48. Střelba 3b: 12/22 – 5/12. TH: 9/14 – 20/40. Doskoky: 29:25. Fauly: 26:21. Diváků: 2000. Konečný stav série: 3:2.

Prostějov: Pandula 24, Bohačík 21, Slezák 17, Švrdlík 16, Nečas 12, Marko 8, Kratochvíl 5, Kohout, Polášek a Prášil 0.

Pardubice: Muirhead a Peterka 12, Kotas 11, Pospíšil a Nelson 8, Čarnecký a Příhonský 5, Pulpán 4, Bohačík a Šoula 2.

13.5.2014 VSTUP DO DISKUSE

Ranní zátah: tři stovky zastavených aut, pět řidičů "pod vlivem"

Řidič oslněný sluncem narazil u Konice do malotraktoru
2

Auto "sestřelilo" malotraktor u krajnice, pokutu dostali oba řidiči

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby?