Házenkáři váleli. Prostějov porazil Havlíčkův Brod, Kostelec zdolal Maloměřice

Prostějov/Kostelec na Hané - Házenkáři Prostějova a Kostelce uzavřeli druholigovou soutěž výhrami.

23.5.2013

Prostějovský Jiří KosinaFoto: DENÍK/Martin Dostál

Prostějovští házenkáři rozdrtili Havlíčkův Brod

Prostějov – K závěrečnému 22. kolu jihomoravské skupiny druhé ligy házené mužů přijel prostějovskému Sokolu II soupeř z Havlíčkova Brodu, tým z beznadějně posledního místa tabulky. V celém průběhu soutěže uhrál do startu v Prostějově pouhé tři body, a to, shodou okolností, za podzimní remízu v Kostelci na Hané a za překvapivé nečekané jarní těsné vítězství nad stejným soupeřem na havlíčkobrodské palubovce. Minulou sobotu Havlíčkobrodští v Prostějově potvrdili, že je druhá liga v poslední době nad jejich síly. Odjížděli z Hané vysoko poraženi.

První dvě střely na branku hostí prostějovskému týmu úspěch nepřinesly, do vedení 0:1 pak šli Havlíčkobrodští. Bylo to ale jejich jediné vedení v průběhu celého duelu. Kosina srovnal na 1:1, po nádherné útočné akci šel Sokol II do vedení zásluhou Jury a Kosina přidal na 3:1. Hosté pak ještě chvíli udržovali kontakt, platilo 3:2, Kosina zužitkoval sedmimetrový hod na 4:2, Stanislav Rezek dal také ze sedmičky na 4:3 a i když pak další sedmičku zahodil, ještě i další chvíli se Prostějovanům nedařilo jít do očekávaného výraznějšího vedení. Přestože soupeř byl viditelně nejslabším z těch, kteří se v posledním roce v Prostějově představili, chvíli se ještě držel na stavech 5:4, 6:5 i 7:6, ale když Kosina nezaváhal z další sedmičky, gól přidal Jura a k zásahu na 10:6 přihrál Jurečkovi do trháku Kosina, šlo to domácím následně už lépe. Sedmimetrové hody si vyzkoušeli po Kosinovi úspěšně i Bečička s Valachem a když zvolil Jurečka z pravé strany technickou střelu a obloučkem překonal brankáře hostí na 17:8, následovala přestávka.

První část zápasu vyhráli Prostějované o devět branek, druhou o šest, ale ani jejich patnáctigólové vítězství plně nevyjadřovalo poměr sil na hrací ploše. Brzy měli hosté manko desetibrankové, na 19:9 dal Jura když Kosinovu střelu vyrazil Dočkal k jeho rukám. Stav 20:10 zařídil Gazdík když sebral hostům míč při rozehrávce před domácí brankou. Stejné chyby se dopustili Havlíčkobrodští za chvíli, Kosina poslal získaný míč Jurečkovi a na tabuli svítilo 21:10. Potom byli Prostějovští několikrát ve vedení ještě vyšším, i když se Ordeltovi sedmimetrový hod nevydařil, brankář Dočkal byl v té chvíli úspěšnější. Když dal Gazdík na 32:17 a Raška na 33:18, byla to nejvyšší vedení Sokola II. Konečnou patnáctigólovou výhru stanovil trefou na 36:21 Kozlovský a patřil mu tedy poslední gól TJ Sokol II Prostějov v druholigovém ročníku 2012 – 2013.

„Byli jsme samozřejmě favority zápasu a jeho průběh byl jednoznačný," potvrdil očekávané trenér TJ Sokol II Prostějov, Josef Zedníček. „Ale my jsme také vyhrát museli, protože kdybychom ty dva body dnes neuhráli, mohli bychom být v konečné tabulce druholigové soutěže ročníku 2012 - 2013 až předposlední! Před závěrečným kolem byl rozdíl mezi pátým a jedenáctým celkem v tabulce pouze tříbodový! Nyní tak poskočíme výš směrem ke středu tabulky. Dařilo se nám zejména v rychlém pohybu a v rychlých přechodech do útoku. Soupeře jsme přehrávali, naši rychlost nestíhal. Těch šestatřicet našich nastřílených gólů, to byl pro Havlíčkobrodské ještě počet milosrdný. Zahodili jsme několik vyložených střeleckých šancí, ale všechny se nikdy v góly nepromění. S trenérem hostí jsme si před zápasem řekli, že to nebudeme hrotit, že je před prázdninami… Bylo to přesto utkání dost tvrdé, ale, řekl bych, v normě, ke zraněním nedošlo," mohl spokojeně zakončit své hodnocení ukončeného utkání prostějovský kouč Josef Zedníček.

TJ Sokol II Prostějov – TJ Jiskra Havlíčkův Brod 36:21 (17:8)

Rozhodčí: Dalajka a Divácký. Vyloučení: 5 – 8. ŽK: 3 – 2. Sedmičky: 5/4 – 4/3. Diváků: 60.

Sestavy a branky

TJ Sokol II Prostějov: Hrubý, Zacpal – Kosina 9, Kozlovský 6, Valach 1, Gazdík 4, Chytil 1, Jura 6, Raška 1, Ordelt, Jurečka 5, Budík, Bečička 3. Mikulka. Trenér: Josef Zedníček.
TJ Jiskra Havlíčkův Brod: Josef Fišer, Dočkal – Drozd 2, Sláma 5, Tomáš Rezek, Morkus 2, Zich 2, Pavel Fišer, Stanislav Rezek 7, Matějů 1, Vondra 2. Trenér: František Laštovička.

******************************************

V Kostelci na Hané ukončili domácí házenkáři soutěž výhrou nad Maloměřicemi

Kostelec na Hané - Házenkáři TJ Sokol Kostelec na Hané měli v domácím utkání posledního 22. kola jihomoravské skupiny II. ligy, soutěžního ročníku 2012 – 2013, jednoznačný úkol, vybojovat velmi důležité dva body a dát sbohem předposlední příčce tabulky. I ta by totiž mohla znamenat sestup a tím kostelecké ukončení příslušnosti k druholigové soutěži. Domácí mužstvo nenechalo nic náhodě, poctivě zabojovalo a zaslouženě slavilo vítězství.

Začátek utkání patřil kosteleckým házenkářům, patřily jim první dvě gólové trefy a v páté minutě duelu vedli 2:0. I takový vstup do důležitého boje mohl přinést Kosteleckým alespoň minisebedůvěru, a zřejmě přinesl. Příliš je nerozházelo, když po první desetiminutovce už vedli jen o jednu branku 4:3 a po čtvrthodině hry také pouze těsně, 6:5. Následně si zajistili znovu náskok dvougólový, potom čtyřgólový 11:7 a desetiminutové přestávky si užívali Kostelečtí s vědomím, že manko Maloměřických je už pětibrankové.
Ve druhé části střetnutí si už svěřenci trenéra Juríka svůj náskok, vybojovaný v odehraných minutách prvního poločasu, dobře hlídali. To aby nedošlo k nějakým dramatickým chvílím, o které nestáli. Vedli také třikrát už o sedm branek, 22:15, 24:17, i 26:19, v samém závěru zápasu pak dovolili Maloměřickým uhrát si nerozhodný výsledek 15:15 alespoň ve druhé polovině utkání. Uprostřed druhé poloviny duelu udělili rozhodčí červenou kartu hostujícímu Singerovi, když hrubě fauloval Godala.

„Vyhráli jsme zaslouženě, neustále jsme byli ve vedení a zvyšovali jej," mohl hovořit po utkání s úlevou trenér TJ Sokol Kostelec na Hané, Alois Jurík. „Hrálo se o hodně, jak se říká jako o život, a průběh prvního poločasu tomu plně odpovídal. Taktika byla oboustranně podobná, vycházet především z kvalitní, hodně opatrné obrany. Proto také padlo, zejména v prvním poločase, málo gólů. Jsem moc rád, že kostelečtí hráči dokázali rychlé útočné akce hostí pokrýt, věděl jsem, že Maloměřičtí jich hodně využívají a úspěšně pak střílí zejména Musil. V zápasech dává obvykle okolo deseti branek. Klobouk dolů před Rikanem, který Musila na palubovce doslova vymazal. Bylo by nespravedlivé nepochválit také Jurku se Ševčíkem, uprostřed obrany, jak se říká, tvrdili muziku. Varha vynikal v brance, držel náš tým zejména v prvním poločase a v těch minutách to bylo hodně důležité. A moc důležitá byla také skutečnost, že po prvním poločase nedošlo u našich hráčů k uspokojení z pětibrankového náskoku, a ještě jej zvyšovali. Když jsme vedli o sedm branek, mohli dostat příležitost i mladší hráči ze střídačky, znovu si ochutnávat druholigový boj a v jeho závěru si potom plně vychutnat důležité vítězství. Jak moc důležité, o tom hovoří konečná tabulka soutěže a v ní náš posun výš. Věřil jsem, že v tomto utkání rozhodne víc zkušeností na naší straně a jsem rád, že jsem se nemýlil. Jako trenér jsem alternativu případného sestupu z druhé ligy vůbec nepřipouštěl, v příští sezóně ji budeme hrát zase," usmíval se trenér.

„Jen mě moc mrzí zranění Davida Ševčíka, musel už v Olomouci absolvovat operaci achilovky. Přejeme mu brzké uzdravení, budeme ho co nejdříve moc potřebovat na hřišti i já v šatně, je to taková moje prodloužená pravá ruka," dodal ještě dva dny po utkání trenér Alois Jurík. Nezbavil starostí ani po sezóně…

TJ Sokol Kostelec na Hané - SHC Maloměřice 28:23 (13:8)

Rozhodčí: Kummerová a Smékal. Vyloučení: 5 – 7. ŽK: 3 – 3. ČK: 45. Singer (SHC Maloměřice). Sedmičky: 2/2 – 2:1) Diváků: 103.
Sestava a branky TJ Sokol Kostelec na Hané: Varha, Pavel Navrátil – Smékal, Godal 9, Grulich 3, Jurka 5, Rikan 1, Ševčík, Vymětal 2, Marek Grepl, Jan Grepl, Hochvald 1, Varhalík 6, Říčař 1. Trenér: Alois Jurík.

Plumlovský kemp obsadily škodovky

Víkend pod Plumlovským zámkem patřil nadšencům škodovek. Do kempu Žralok od pátku do neděle zavítala více než stovka majitelů aut české značky, kteří se zúčastnili orientačního závodu, dovednostních soutěží a dalšího doprovodného programu.