Krize Orlů pokračuje, Prostějov podlehl Děčínu

Prostějov - Zatím nejsložitějším obdobím letošní sezony procházejí basketbalisté BK Prostějov. V 36. kole Mattoni NBL mužů prohráli na vlastní palubovce s Děčínem, čímž navázali na sérii předchozích nepřesvědčivých výkonů i výsledkových neúspěchů. A čtvrté Pardubice se nebezpečně přibližují!

20.3.2008

Pivot Orlů Aleksander Bojič (s míčem).Foto: Milan Začal

V bitvě neprostupných obran měli zpočátku mírně navrch hosté. V domácím dresu se totiž střelecky prosazoval jediný Bojič a později ještě Tomaszek, což na kompaktně hrajícího soupeře v úvodu nestačilo (2:5, 10:13, 15:21).

Až od 9. minuty a stavu 17:23 přišel zlom, když Hanáci ke kvalitní defenzivě konečně přidali i zlepšenou střelbu (Ames, Prášil) a rychle otočili na 24:23. Ještě do přestávky pak dokonce získali sedmibodový náskok (37:30) a zdálo se, že herní trápení BK je zažehnáno.

Podobná situace se opakovala po změně stran, kdy Orli zbytečně ztratili slibné vedení (39:32 – 43:42) a při skóre 46:44 ve 25. minutě doplatili na zkrat Bojiče.

Horkokrevný pivot neudržel nervy po dalším diskutabilním výroku sudího Večeři a nebýt včasného zákroku spoluhráče Tomaszeka s koučem Markem, rozhodčího by nejspíš inzultoval. Takhle „jen“ musel vinou vyfaulování ze hřiště a Severočeši po sérii trestných hodů bleskově obrátili na 46:52.

To však Prostějovany nezlomilo, naopak díky probuzení do té doby špatného Savanoviče (nastoupil poprvé po zranění) stejně rychle otočili na 56:52 a 61:54. Poslední čtvrtinu ale domácí absolutně nezvládli.

Za klíčového vedení 64:57 dvakrát neproměnili vyložené pozice zpod koše a navíc třikrát ztratili míč, čehož protivník tažený skvělým Thomasem využil k definitivnímu převrácení vývoje duelu na svou stranu (66:68, 70:75). Takticky zvládnutou koncovkou poté Děčín už nic neponechal náhodě a z Hané odvezl velmi cenné vítězství.

Miroslav Marko, trenér BK Prostějov: „Celý zápas z mého pohledu rozhodl Bojič svým emotivním výlevem, kterým za příznivého stavu postavil soupeře na nohy. Hosté se od té chvíle herně zlepšili a nám klíčový pivot citelně chyběl v koncovce. Dalším důležitým okamžikem byly tři naše ztráty míče za sebou na útočné polovině hřiště v situaci, kdy jsme vedli o sedm bodů. Tohle nás v konečném důsledku připravilo o potřebné vítězství.“

Pavel Budínský, kouč BK Děčín: „Mám velkou radost, že jsme v Prostějově zvítězili. Už jsme totiž s tímhle soupeřem v letošní sezoně třikrát prohráli a chtěli nelichotivou bilanci vylepšit. Úvodní poločas se však nesl ve vlažnějším tempu, které víc rozproudilo až vyloučení Bojiče po přestávce. To samozřejmě dost ovlivnilo zbytek utkání, v němž jsme zachovali disciplínu a to se nám vyplatilo. Rozhodly tři trojky Jirky Holandy, který v klíčové fázi přišel na hřiště z lavičky a trefil důležité střely z dálky. Závěr jsme si pohlídali a já celý zápas hodnotím z naší strany velice pozitivně.“

Prostějov – Děčín 74:80 (37:32)

Vývoj (po pětiminutovkách): 6:7, 15:15, 24:23, 37:32, 46:50, 61:57, 66:68, 74:80. Rozhodčí: Paulík, Hruša a Večeřa. Fauly: 20:20. TCH: 25. Bojič. 5 chyb: 25. Bojič – 40. J. Houška. TH: 16/12:22/20. Trojky: 16/6:22/10. Doskoky: 31:26. Diváků: 1300.
Body – Prostějov: Ames 23, Tomaszek a Prášil 12, Bojič 10, Savanovič 8, Bader 7, Bosák a Niakate 1. Děčín: Thomas 27, Grier 10, Holanda 9, Miloš a J. Houška 8, Prach 7, P. Houška 6, Argrett 5. Nejlepší hráč: Thomas.

Autor: Marek Sonnevend

20.3.2008 VSTUP DO DISKUSE

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

/ROZHOVOR/ Značnou krizí si v loňském roce prošli basketbaloví Orli z Prostějova. Tým z české nejvyšší souteže nakonec zanikl a na Hané se zrodil nový subjekt – Basketbal Olomoucko. Klub získal licenci pro Kooperativa NBL od zaniklého Prostějova a na stejném místě jako loni se tak budou hrát znovu zápasy domácí basketbalové elity.

Memoriál Otmara Malečka ozdobí zahraniční hvězdy

Osmnáctý ročník Memoriálu Otmara Malečka se může pochlubit velmi atraktivní startovní listinou. Vedle české špičky se na prostějovském velodromu představí například olympijský medailista a pětinásobný mistr světa Theo Bos nebo úřadující mistryně světa na silnici Amalie Dideriksenová.