VYBERTE SI REGION

Orli si finále NBL nezahrají

Nový Jičín - Až poslední možné utkání semifinále mezi Novým Jičínem a Prostějovem rozhodlo o tom, že finále s Nymburkem si zahraje Geofin.

29.5.2008

RADOST. Basketbalisté Geofinu Nový Jičín si zahrají finále Mattoni NBL.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Až poslední možné, páté, utkání semifinálové série Mattoni NBL mezi Novým Jičínem a Prostějovem rozhodlo o tom, že finále s Nymburkem si zahraje Geofin.

Skóre utkání otevřel Chapman a předurčil tak vývoj první čtvrtiny. Hosté se nemohli dostat do dobré střelecké pozice a místo bodů sbírali převážně fauly. Hra se postupem času značně vyrovnala a body si týmy připisovaly jen těžce. V osmé minutě hosté přeci jen vyrovnali (13:13).

Hned na začátku druhé části se dopustil nesportovní chyby hostující Votroubek, když před sebe sroloval Šaroviče. Podruhé vyrovnat se hostům podařilo v 16. minutě (26:26) a v minutě následující přešli poprvé do vedení (27:28). Poté přidal Prostějov dalších pět bodů a domácí lavička si musela dvě a půl minuty před přestávkou vzít oddechový čas. Ani pak se domácí nedostali z útlumu a Prostějov přidal dalších pět bodů (27:37).

Ani po přestávce neztratilo utkání nic na dramatičnosti. Domácí zpřesnili své střelecké pokusy a tentokrát znervózněli hosté. Přesto se Prostějovu dařilo udržovat mírný náskok. To už neplatilo ve 29. minutě (51:51).

Vstup do poslední části rozpoutal v novojičínské hale doslova šílenství. Ve 33. minutě musel navíc po páté osobní chybě střídat Votroubek. Nadějný náskok tentokrát bránili domácí. V infarktovém závěru musel po páté chybě střídat také Tomaszek. Za bouřlivého potlesku stojícího publika si Geofin postup již vzít nenechal.

HLASY PO UTKÁNÍ

Zbyněk Choleva (Nový Jičín): Jsem moc šťastný, že jsme tu káru dokázali dotlačit až do finále. Po středoevropské lize to bude druhé. Přestože nás čeká Nymburk, chceme odehrát dobré zápasy o titul. Přestože to během utkání začalo vypadat zle, stále jsme věřili, že to přijde. Zlepšili jsme práci pod košem a hlavně doskoky.

Miroslav Marko (Prostějov): V první polovině jsme byli lepším týmem. Bohužel, přestože už to bylo o deset bodů, nepodařilo se nám to udržet. Zvláště ve druhé půli se na nás soupeř bodově dotáhl a nám se již nepodařilo odskočit. Měli jsme taky hned ze začátku rychle u dvou hráčů 4 chyby, čímž do značné míry utrpěla obrana.

Geofin Nový Jičín – BK Prostějov 73:68 (18:17, 31:37, 54:53)

Body: Šarovič 22, Beechum 11, Walker 9, Venta 7, Štec, Chapman a Gavlák 6, Pelikán 4, Šoška 2 – Ames 25, Bader 14, Savanovič 12, Tomaszek 8, Prášil 5, Bojič 4, trojky: 3:7, fauly: 23:30, TH: 28/39:13/22, 5. chyb: 33. Votroubek, 40. Tomaszek (oba Prostějov), rozhodčí: Zachara, Lukeš, Šedivý, diváci: 1100. Nejlepší hráč utkání: Robert Šarovič (Nový Jičín).

Konečný stav série 3:2.

Autor: Jan Kešelák

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE

Prostějovští Jestřábi zabrali. Kadani nadělili šestku

Prostějov – Prvoligoví hokejisté Prostějova se dokázali zvednout. Po středeční prohře 3:2 na ledě severočeského Mostu se svěřenci trenéra Pavla Arnošta o víkendu vytáhli a porazili předposlední Kadaň vysoko 6:2. Trhačům výlet na Hanou nevyšel, neboť v pátečním utkání podlehl celek pod vedením trenéra Jaroslava Becka přerovským Zubrům 2:1.