Právě onu poetičnost a vyjádření niterních pocitů musely soubory obsáhnout ve svých představeních, kterých se do programu celého dne vměstnalo sedmatřicet ve dvou kategoriích, jednu tvořili děti do patnácti let, druhou mládež a dospělí. Celkem se přehlídky účastnilo dvanáct tanečních uskupení z Olomouce, Prostějova, Šumperka, Hranic, Postřelmova, Plumlova, Jindřichova, Uničova, Šternberka a Němčic nad Hanou.

Krajská přehlídka, ve které se bojuje o postup do celostátního finále soutěže TANEC, TANEC… v Olomouckém kraji přitom dlouho chyběla. Po jejím konci v Šumperku nezbylo scénickým tanečníkům než hostovat na přehlídkách v jiných krajích.

S krajským kolem do Prostějova

„Třeba my jsme museli jezdit do Ústí nad Orlicí. Ale tím to bylo podstatně těžší, protože to byla přehlídka pro Pardubický kraj a my z Olomouckého tam byli jako hosté,“ vysvětluje Pavla Jahodová, prostějovská choreografka dětského souboru ZUŠ Vl. Ambrose i mládežnické a dospělé formace Buď ZUŠ.

Právě ona stála u zrodu nápadu uspořádat krajské kolo v Prostějově.

„Začali jsme to řešit s panem Lösslem, který má tohle na starosti v rámci sdružení NIPOS ARTAMA (Neprofesionální umělecké aktivity dospělých a estetické aktivity dětí a mládeže, pozn. red.), zkontaktovala jsem paní Drmolovou z městského kulturního klubu Duha a nakonec se nám krajskou přehlídku podařilo uspořádat.“

„Tady v Prostějově pořádáme několik krajských přehlídek a já jako divadelník obsáhla k tomu přislušné obory, ale mám kamarádku Pavlu Jahodovou, která vede tanec na základní umělecké škole a přišla za mnou s tím, jestli bychom nechtěli pořádat přehlídku scénického tance,“ popisuje vznik Martina Drmolová z klubu Duha.

„Bez finanční pomoci města Prostějova a Olomouckého kraje by to uspořádat nešlo. Uvidíme, zda ta vůle vydrží i do přištího roku,“ doplňuje.

Prostějovští tanečníci se v divadle předvedli celkem ve třech vystoupeních. Děti bojovali o postup s představeními Prádlo na šňůře a Jen tak si fouknout. Starší soubor Buď pak ukázal Výkladní skříň.

„Měla jsem tu mladší děti, které navštěvují druhý ročník tanečního oboru, to je taková veselá a divoká skupina, ve které jsou i chlapci. Potom starší děvčata, která tvoří náš mladší soubor Buď ZUŠ junior, u nich je ta práce už náročnější i kreativnější. Pracujeme i způsobem improvizace, takže děvčata si část vystoupení připravovali sami,“ popisuje Jahodová.

Zabodovala i Výkladní skříň

Práci s dětmi si nemůže vynachválit, k scénickému tanci mají totiž přirozeně blízko.

„V scénickém tanci by mělo jít o dětskou přirozenost především. Děti by měly pohybem a tancem vyjádřit dané téma,“ vysvětluje. Po večerním vyhlášení mohla navíc slavit s představením Výkladní skříň postup do celostátní přehlídky. Ten ale bere spíše jako třesničku na dortu.

„Hlavní pro nás je, že jsme se mohli setkat. Naši žáci se mohou podívat, jak se to dělá jinde,“ říká s úsměvem Jahodová.

Postřelmovský úspěch

V kategorii mládeže a dospělých se na republikové kolo do Jablonce může tešit i postřelmovský soubor Intro za vystoupení Přesně ve 12. Na dětskou republikovou přehlídku do Kutné hory postoupili hned čtyři představení – Naše večery a Když jsem já sloužil ZUŠ Šumperk a Jedna z nás i Dřímotěnky Miniintra Postřelmov.