Co tedy vlastně chystáte?

Dva sály v patře zaplní asi padesát pláten Jana Zrzavého. V menším sále mezi nimi vystavíme fotografie Václava Chocholy. Chochola patřil k renomovaným fotografům a portrétoval mnoho umělců. Slavné jsou například jeho snímky Salvatora Dalího. My jsme samozřejmě vybrali z jeho díla fotografie Jana Zrzavého, kterého Chochola nejen při práci, ale i v civilním životě.

Takové množství děl dvou význačných umělců představuje určitě i velkou finanční hodnotu. Není to pro okresní muzeum trochu problém?

Zrzavého plátna mají hodnotu kolem dvou set milionů a samozřejmě je třeba je pojistit. Částku přesahující dvě stě tisíc se nám podařilo nakonec poskládat díky vstřícnosti města, kraje i pojišťovny Kooperativa, která nám sponzorsky poskytla slevu. S městem navíc jednáme o spolupráci s městskou policií při střežení výstavy.

Vyplatí se vůbec tak náročná organizace? Chodí lidé na tyhle výstavy?

Zájem je pravidelně veliký. Letos navíc chystáme na předvánoční čas i výstavu hraček, kde budou k vidění například i jezdící vláčky. Kvůli tomu letos poprvé budeme mít dvojí vstupné. Jedna vstupenka bude na Zrzavého a druhá do zbytku muzea. Děti, které přijdou na hračky tak nebudou muset platit za výstavu obrazů, kam by třeba ani nešly.

Obraz Šílenec od Jana Zrzavého.
Obraz Šílenec od Jana Zrzavého

Co se vám v muzeu v poslední době povedlo?

Ve Špalíčku jsme otevřeli expozici věnovanou prostějovskému rodákovi a světově významnému filozofovi Edmundu Husserlovi. Je zde také dlouhodobá výstava o židovském ghettu, která by se časem měla rovněž změnit ve stálou expozici.

Jsem také rád, že v hlavní budově se nám podařilo dokonči klimatizaci a jsou zde nyní optimální podmínku nejen pro návštěvníky, ale i pro vystavované předměty.

Co chystáte do budoucna?

Nechali jsme si zpracovat projekt na novou moderní expozici pravěku a historie. Kompletní obnova archeologické části a vybudování historické by mělo přijít zhruba na šest a půl milionu.

A po Zrzavém bychom návštěvníkům rádi představili zase za rok Jakuba Schikanedera, významného pražského malíře přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Mgr. Miroslav Chytil, PhD.

nar. 1965

původním povoláním pedagog získal doktorát z dějin architektury

od roku 2009 je ředitelem Muzea Prostějovska