VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desatero pohádek vypráví příběhy z dávného Kostelce

Kostelec na Hané – Výtvarnice, publicistka a kantorka Lilian Amann vydala pohádkovou sbírku Desatero pohádek z dávného Kostelce na Hané. Inspirovala ji k tomu pravidelná Čteníčka podle ročních období, která pro děti pořádá kostelecká knihovna. Právě zde si knížečku mohou zájemci půjčit. Všech deset pohádkových příběhů má společného jmenovatele.

12.3.2011
SDÍLEJ:

Lilian Amann vydala pohádkovou sbírku Desatero pohádek z dávného Kostelce na HanéFoto: Archiv

„Odehrály se v dávných dobách, kdy byl Kostelec úplně jiný – pohádkový,“ usmála se autorka, které město učarovalo v dětství. Ke své kostelecké babičce jezdívala na prázdniny. „Televizi se u nás tehdy neholdovalo, spíše se vyprávěly staré příběhy, které ve mně zůstaly a postupně dozrály do podoby pohádek. Konkrétní náměty mě pak napadaly třeba při procházkách kosteleckým hřbitovem nebo kolem říčky Romže. Jindy stačil pohled na starou školu či Lichtenštejnskou sýpku,“ prozradila Amann.

Pohádky vznikaly postupně, v průběhu několika let. Důležité pro autorku bylo, že je měla pro koho psát. „Podnětem se pro mě stalo třeba narození dvou milých děvčátek v domku, který sousedí s tím, kde bydlela moje babička. Kromě toho jsem se stala pratetou. Chlapeček se sice narodil na Floridě, ale má moravské kořeny,“ nechala se slyšet autorka, která rovněž většinu času žije v cizině.

„Když povyroste a moje neteř mu bude číst Kostelecké pohádky, jistě se bude chtít jednou přijet podívat, kde se tyto příběhy odehrávaly. A protože tam u nich mají pořád léto, bude nejlíp, pokud přijede v zimě,“ zamýšlí se Lilian Amann.

Čarovná zvířátka i duchové

Všechny náměty, které Kostelec skýtá, prý zatím určitě nevyčerpala.

„Záměrně se vyhýbám významným historickým událostem, které ponechávám odborníkům. Kouzlo a půvab hledám raději v drobných příbězích obyčejných lidí,“ vyjádřila se Amann. Kromě lidí však v knížce vystupují i bytosti z pohádkové říše, například čarovná zvířátka a duchové.

„Například jedna z Vánočních pohádek pojednává o hanáckém strašidle jménem Šperechta. Dalo mi práci vyzvědět o něm dostatek informací, které jsem nakonec získala od starších obyvatel Hané. Ti si ještě pamatovali, co jim o strašidle vyprávěly jejich prarodiče. V Čechách například Šperechtu v našem podání vůbec neznají,“ podotkla Lilian Amann.

Kdo by chtěl mít unikátní knížečku doma, může si ji za pětašedesát korun objednat přímo v kostelecké knihovně, případně na emailu jaegerlili@AOL.com. Na svátky jara ji zájemci získají i s věnováním autorky. „O Velikonocích přijedu na Hanou a zúčastním se jarního Čteníčka podle ročních období v knihovně. Knížky s osobním věnováním mohu při této příležitosti rovnou dovést,“ slíbila Lilian Amann. (mls)

Desatero pohádek z dávného Kostelce na Hané

1. Adélka /pohádka jarní, velikonoční/
2. Romža /pohádka letní/
3. Studentus /pohádka žňová/
4. Kostelecké hody
5. Les /pohádka podzimní/
6. Sýkorka /pohádka vánoční/
7. Šperechta /pohádka vánoční/
8. Růžový keř
9. Vápeník
10. Dva muzikantské příběhy

Autor: Martin Zaoral

12.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Memoriál Otmara Malečka v Prostějově
12

Prostějovský velodrom od čtvrtka prozáří hvězdy

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Aut je na Prostějovsku zase více než loni, nejvíc jezdí škodovek

Moderní doba umožňuje lidem snadno se dostat ke koupi vlastního dopravního prostředku, díky čemuž se mnohým může zdát, že houstne doprava. Jak vyplývá z dat, většina ukazatelů má skutečně rostoucí tendenci.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení