VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřený dopis předsedy OFS o vulgárním chování mládeže

PROSTĚJOV - Šéf Okresního fotbalového svazu Prostějov Vladimír Trunda zaslal naší redakci otevřený dopis určený oddílům kopané, který přetiskujeme v plném znění

18.5.2007
SDÍLEJ:

LOGO OFSFoto: OFS

„Na posledním jednání výkonného výboru OFS byly mimojiné projednávány směry a cíle, jež by přispěly ke zvýšení úrovně kopané zejména v mládežnických kategoriích. Jde o řadu projektů, o nichž vás budu podrobněji informovat na losovacím aktivu v červenci tohoto roku. V souvislosti s těmito záměry je však třeba bezprostředně zareagovat na stav, na který upozorňuje řada oddílů a rozhodčích. Jde zejména o negativní projevy při mistrovských utkáních mládeže spočívající především v hrubém až vulgárním chování. Tento varující stav nelze přehlížet a proto vás všechny žádám, abyste v rámci svých kompetencí přijali nezbytná opatření a urychleně je projednali jak s příslušnými pracovníky – funkcionáři odpovědnými za výchovu mládeže, tak i se samotnými hráči.

Jde především o následující poznatky:
1. Množí se projevy hrubého nesportovního chování spočívající v nevhodných verbálních projevech, a to jak směrem k soupeři, tak i ke spoluhráčům a rozhodčím. V průběhu utkání padá řada nevhodných až vulgárních slov a přestože sudí se snaží v tomto ohledu hráče usměrňovat i varovat, je jejich snaha bohužel mnohdy znevažovaná nevhodnými protesty trenéra, respektive členy realizačního týmu. V tomto směru jsem dal jasný pokyn komisi rozhodčích, aby v plné šíři a se vší důsledností postupovala nekompromisně dle daných pravidel fotbalu a byla tak nápomocna v boji proti agresivitě i nevhodnému chování. V odpovědnosti disciplinární komise pak bude vyhodnocování přestupků a zpřísnění ukládaných trestů. Nemůžeme se v žádném případě opírat o tvrzení, že bohužel společnost hrubne a s ní i chování mládeže.

2. Problém vulgarizace našeho života se projevuje již při hodinách tréninkového procesu, kdy zejména koučové přehlížejí kadenci nevhodných výrazů, což se pak přenáší i do samotných soutěžních utkání. I zde by měla mít morálka své místo a trenéři by měli přispívat k jejímu zlepšení. Je řada příkladů i v našem okrese, kde kouč tvrdě vyžaduje řád a morálně - zodpovědný přístup žáků i dorostenců a při jeho porušení uplatňuje různé sankce.

3. Co rovněž překvapuje je skutečnost, že v rámci reprezentačních akcí OFS některé kluby nejenže nereagují na nominace svých hráčů, ale ani příslušné fotbalisty neomluví. Prozatím komise mládeže tento stav víceméně tolerovala, byť se neúčastí reprezentanta dostávala do složité situace. Nyní jsem však dal pokyn, aby KM postupovala dle stanovených řádů a z neomluvené neúčasti vyvozovala příslušné finanční sankce.

4. Netěší ani zjištění, že při soutěžích žákovských přípravek dochází k neoprávněným startům žáků. Trenéři v zájmu vítězství za každou cenu postaví buď neregistrovaného hráče nebo mladého fotbalistu, který už hraje vyšší soutěž. Je to unfér nejen k trenérským kolegům, ale zejména k nejmladším žákům přípravky. V této kategorii navíc nejde o výsledky a hlavním cílem je zdokonalování herní činnosti. Byl bych nerad, pokud by se tyto případy množily a v konečné fázi by do nich musela vstupovat sportovně-technická komise a následně i disciplinární komise s finančními postihy.

Považoval jsem za skutečně nezbytné, aby všechny oddíly Prostějovska znaly postoj výkonného výboru OFS v této věci a všichni společně nechodili kolem horké kaše. Naopak je nutné, abychom stav, o kterém všichni léta víme společně změnili ve snaze oprostit fotbal ode všeho, co znevažuje a snižuje jeho prestiž. A kde jinde začít než u mládeže? Naší společnou snahou by mělo být, aby v regionu přibývalo družstev prosazujících se svou výkonností i ve vyšších třídách Olomouckého kraje. Tam mohou získat nové impulsy a herní prvky, jež se následně stanou součástí jejich výkonnostního růstu tolik nezbytného pro zkvalitnění kopané v našem okrese.

Věřím, že obsah mého dopisu se vší vážností projednáte nejen v oddílových výborech, ale hlavně s vedoucími i trenéry mládeže a současně je požádáte o úzkou součinnost při výchově mladé fotbalové generace s pevnými morálními zásadami. V případě, že v uvedeném směru máte nějaké podnětné připomínky, doporučení nebo návrhy, rádi je přijmeme a v rámci jejich závažnosti či přínosu zakomponujeme do připravovaných projektů výchovy mladé generace.“ Vladimír Trunda, předseda Okresního fotbalového svazu Prostějov.

18.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prostějovští Jestřábi. Ilustrační foto

Jestřábi nestačili na Benátky. Stupidní chyby, zlobil se Vykoukal

Ilustrační foto

Stavba rychlé železnice se blíží. Starostka varuje před spekulanty

Řidička seděla muži na klíně, nabourala cizí fabii

Kuriózní případ řeší v těchto dnech policisté na Prostějovsku.

Mňamky, nebo blafy? Jaké máte zkušenosti se školními jídelnami?

V jídelníčku zelenina, mléčné výrobky, ryby, luštěniny, bezlepkové potraviny a regionální produkty. A jako doplněk k obědu raději ovoce než sladkosti. Takový je dnes trend ve školních jídelnách. Na Prostějovsku jsou ale i jídelny, kde dětem nechutná.

Plumlovské vinobraní trápilo počasí, náladu vylepšil burčák a muzika

FOTOGALERIE / Během sobotního odpoledne se na Prostějovsku zdálo, že se počasí nemůže rozhodnout, jestli dá venkovním akcím zelenou. Nakonec ale déšť zasáhl i plumlovský zámek. Ten byl však na nepříznivé počasí vybaven a návštěvníci se tak mohli schovat pod plátěné stany.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení