Minulou neděli jsme byli s novinářským blokem na fotbalovém utkání IV. třídy Okresního fotbalového svazu Prostějov zřejmě poprvé.

Upřímně řečeno, při vší úctě k hráčům kopané nejnižší okresní soutěže nás do Želče vylákala skutečnost, že se tam konalo zmrtvýchvstání fotbalového mužstva 1. SK Prostějov a jeho nový vstup do bojů o soutěžní body.

Stalo se tak po tříleté pauze, v té době se v klubu pečovalo pouze o výchovu mládeže.

1. SK Prostějov má v současné době v různých klubech mnoho dospělých hráčů na hostování, ale fotbalisté, kteří v týmu hrají, budou chtít nejnižší okresní soutěž vyhrát a v červnu příštího roku postoupit výš.

Početná návštěva v hledišti prokázala, že o utkání byl na Prostějovsku zájem. Přijela i nepřehlédnutelná hlučná čtyřicetičlenná skupina prostějovských organizovaných fandů. Nechyběl známý „vláček“, oheň v rukou dirigenta zpívajících, ani kouřová clona.

Vniknutí tří jedinců na hřiště v průběhu hry se ale líbit nemohlo, že pronásledovali domácího fandu, který je polil pivem, se ale líbit nemohlo a ani neomlouvalo.

Několikrát zdržel hru i jeden volně se pohybující želečský pes, jehož pánovi je zřejmě odpovědnost vlastností cizí…

Utkání začalo dvěma útočnými akcemi domácích a naproti nemohli dokončit hosté slibnou šanci pro postavení mimo hru.

Už v 5. minutě ale Prostějovští vedli, po Ballekově přímém kopu vyrazil brankář Želče Hon míč k hlavě Kocourka a ten hlavičkoval míč za jeho záda.

Po dalších sedmi minutách srovnal domácí Rozsypal na 1:1 a do konce prvního poločasu už další gól nepadl. Místy vtipné prostějovské útočné kombinace, do kterých se zapojovali ve prospěch hrotových hráčů všichni čtyři záložníci, ke kýženému efektu nevedly.

Po několika střelách Kocourka měl ale Hon hodně práce. Snaha želečských fotbalistů dostat svůj tým do vedení byla také zřejmá, ale Prostějovští po obdrženém gólu v obranné činnosti zpozorněli.

Závěr první části hry se vyznačoval výrazným tlakem hostujícího celku a stejně tak úvod druhého poločasu.

Ve 48. minutě posoudil arbitr boje zákrok Šareka v pokutovém území jako nepřípustný a Ballek dal z penalty na 1:2.

S poctivými snahami domácích vyrovnat stav duelu podruhé Prostějovští nesouhlasili, naopak, dosáhli ještě dalších dvou střeleckých úspěchů.

Po Grylákově rohovém kopu a zmatku před brankou dotlačil míč do domácí sítě Martinec a druhý svůj gól oslavil čtvrt hodiny před koncem utkání po přímém kopu Balleka.

„Nebylo to pro nás jednoduché,“ oddechl si po výhře trenér 1. SK Prostějov Pavel Musil.

„Někteří naši hráči jsou hodně zatíženi v zaměstnání, tréninků je málo a chybí fyzička. Tu budeme honit zejména až v zimě. Jsem rád že nám dnes pomohli tři dorostenci, Martinec, Šín a Vitásek. Dali jsme brzy gól, ale hloupý pro nedůraznost hned dostali. Potom jsme se nemohli dlouhou dobu probrat, ale nakonec jsme si zařídili důležité první tři body. Kluci hrát chtějí, mají chuť a to je důležité. Budeme se sehrávat a čelit těžkostem v bojích, víme, že všichni naši soupeři se budou chtít na nás vytáhnout. Moc si vážíme podpory našich fandů, plně jsme ji vnímali a rádi si budeme na povzbuzování zvykat, při zápasech na hřištích soupeřů i v domácích na hřišti v Mostkovicích. Náš Michal Kocourek by měl být lídrem mužstva. A ještě k našim barvám, dnes jsme hráli ještě v kombinaci oranžová-černá, ale v budoucnu jsme připraveni ctít tradiční barvy dresů SK Prostějov, bílá-modrá.“

„Špatný výkon jsme nepodali a tak mne vysoká prohra mrzí,“ cítil trenér TJ Želeč Antonín Remeš. Z našich hráčů se mně líbil zejména Šarek a chvílemi moc nelíbili fandové hostí. Když lezli vysoko na drátěnou stěnu za brankou, měl jsem strach, že spadne i s nimi a dojde k neštěstí…!“ Vedoucí želečského mužstva František Procházka si postěžoval také. „Na první branku Prostějova jsme odpověděli stejně, ale to bylo vše. Penaltu podle mne rozhodčí nařizovat neměl, třetí gól jsme dostali nešťastně a čtvrtý už byl jen výsledkem naší odevzdanosti. Snažili jsme se, ale marně. Výkon hostí mne zatím nepřesvědčil o tom, že budou v soutěži nejlepší. Mně se z našeho mužstva líbil nejvíc Hanák.“

TJ Želeč – 1. SK Prostějov 1:4 (1:1)

Branky: 69. a 75. Martinec, 5. Kocourek, 48. Ballek z penalty – 12. Rozsypal. Rozhodčí: Vaculín – laikové Svobodník, Karafiát. ŽK: Sedlák (Želeč). Diváků: 200.

TJ Želeč: Hon – Vlachynský, Šarek, Sedlák, Dokoupil (84. Steiner) – Božičevič, Hanák, Novák, Václavík (77. Vystavěl) – Rozsypal, Musil (46. Novotný). Trenér: Antonín Remeš.

1. SK Prostějov: Krejčí – Petrásek, Komárek, Martinec, Šín – Gryglák, Ballek, Abrahám (77. Balcarovský), Kubáč (46. Vitásek) – Danai (46. Fryšák), Kocourek. Trenér: Pavel Musil.